Kazachstan w styczniu będzie transportował ropę do Niemiec?

W styczniu 2023 roku Kazachstan podejmie próbę próbnego przetransportowania ropy do Niemiec rurociągiem Dostyk. Poinformowano o tym w komunikacie prasowym firmy KazMunayGaz (KMG).

„Surowce organizacji produkujących ropę są wysyłane do krajowych rafinerii ropy naftowej w celu wypełnienia zobowiązań dostarczania produktów naftowych na rynek krajowy Kazachstanu. A ilość ropy na eksport jest dostarczana do jednego handlowca systemowego – KMG Trading, który w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby rafinerii KazMunayGas w Rumunii”.

Pozostała część ropy na eksport będzie sprzedawana w ramach kontraktów długoterminowych. Ponadto KazMunayGas rozważa możliwość wysłania próbnej partii ropy do Niemiec w styczniu 2023 r., zgodnie z zarządzeniem prezydenta – przekazał szef KMG.

Jak informuje KMG, 20 grudnia przywódcy KMG odbyli w Astanie spotkanie online z przedstawicielem niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu. Strony omówiły kwestię eksportu kazachskiej ropy do rafinerii w Schwedt w Niemczech. Strona niemiecka wyraziła zainteresowanie regularnymi dostawami ropy.

„Szef KMG zaznaczył, że wspomnianym ropociągiem jest możliwy eksport kazachskiej ropy do Niemiec, ale konieczne jest rozwiązanie kwestii kontraktowych i technicznych” – czytamy w komunikacie KMG. Strony „wyraziły nadzieję na dalszą kontynuację wzajemnie korzystnej współpracy”.

Zlokalizowana w mieście Schwedt rafineria ropy naftowej posiada zdolności przetwarzania ponad 10 mln ton ropy naftowej rocznie. Rurociąg Dostyk jest jednym z największych kanałów transportu ropy do UE.