Chiny liczą na zwiększenie eksportu gazu z Kazachstanu

Chiny mają nadzieję, że Kazachstan jest przygotowany na zwiększenie dostaw gazu ziemnego w okresie zimowym, mimo że rząd w Astanie zobowiązał się do ograniczenia eksportu, aby zaspokoić popyt wewnętrzny. Prezydent Tokajew w ostatnich dniach nakazał ograniczenie eksportu, aby zaspokoić popyt wewnętrzny.

„Mamy nadzieję, że Kazachstan zgodnie z umową zapewni stabilne dostawy gazu do Chin i maksymalnie je zwiększy w miesiącach zimowych” – powiedział chiński premier Li Keqiang swojemu kazachskiemu odpowiednikowi Alikhanowi Smailovowi podczas niedawnego spotkania obu szefów rządów.

W czerwcu prezydent Kassym-Żomart Tokajew nakazał swojemu rządowi ograniczenie eksportu gazu i zapewnienie dodatkowych 2 mld m sześc. tego paliwa klientom w Kazachstanie. „Zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na gaz ma bezwarunkowy priorytet nad eksportem” – powiedział.

Tokajew stwierdził wówczas, że dodatkowy gaz przeznaczony na potrzeby krajowe powinien pochodzić ze złoża Tengiz, zagospodarowanego przez konsorcjum kierowane przez amerykańskiego giganta energetycznego Chevron. Podczas gdy eksport gazu w dłuższej perspektywie słabnie, potrzeby krajowe rosną. Wynika to po części z przekształcenia głównych elektrowni w biznesowej stolicy kraju, Ałmaty, z węgla na gaz. Oczekuje się, że konwersja elektrowni węglowej i ciepłowniczej w Ałmaty zmniejszy emisje zanieczyszczeń o 80 procent.

Alarm o niebezpieczeństwie chronicznych niedoborów w nadchodzących latach ogłosił na początku czerwca prezes operatora gazociągów QazaqGaz. Stwierdził, że jeśli nie zostaną podjęte pilne środki, grozi poważny kryzys. Dodał, że roczny deficyt gazu na krajowym rynku może wynieść około 1,7 mld m3 do 2024 roku. Przewiduje, że eksport może całkowicie ustać do 2023 roku.