Rosja wykorzystała bazę w Kirgistanie do przemieszczania wojsk na Ukrainę?

Dochodzenie kirgiskich mediów wskazuje, że Rosja przeniosła co najmniej kilkudziesięciu żołnierzy ze swojej bazy lotniczej w Kirgistanie na linię frontu na Ukrainie. Mieszkańcy miasta Kant, w którym znajduje się baza, twierdzą, że pod koniec 2021 roku przybyło tam od 300 do 500 żołnierzy.

Mieszkańcy Kant, gdzie znajduje się rosyjska baza lotnicza, twierdzą, że w ostatnich miesiącach wysłano stamtąd setki żołnierzy do walki na Ukrainie. Według jednego ze źródeł, pod koniec 2021 roku, zaledwie kilka miesięcy przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego, około 300 żołnierzy z Rosyjskiej Republiki Tuwy (Tuwy) zostało przeniesionych do bazy w Kirgistanie.

Nie było żadnych publicznych oświadczeń ani komentarzy ze strony rosyjskiego MON-u o jakimkolwiek przeniesieniu wojsk z Kant na linię frontu na Ukrainie. Dokładna liczba żołnierzy przeniesionych z Kant na Ukrainę nie jest znana. Lokalni mieszkańcy twierdzą, że przed wojną w bazie lotniczej było od 300 do 500 ludzi.

Zdjęcia satelitarne z Google Earth Pro wykonane w czerwcu pokazują kilkanaście namiotów na terenie bazy lotniczej. To w nich, jak twierdzono, żyli żołnierze kontraktowi z Tuwy. We wrześniu lokalni korespondenci odwiedzili bazę lotniczą: obszar, w którym kiedyś rozstawiono namioty, był pusty. Średnia pensja w Tuwie wynosi około 200 dolarów. Jest to jeden z najbiedniejszych regionów Rosji, więc służba w armii na podstawie kontraktu przyciąga wielu chętnych.

W ostatnich miesiącach mieszkańcy Kant twierdzą, że zauważyli spadek aktywności w 925-hektarowej bazie lotniczej. Miejscowi zwracają uwagę, że aktywność w zamkniętym obiekcie zawsze można ocenić na podstawie natężenia ruchu. Mieszkańcy Kant zauważyli również znaczny spadek liczby samolotów wojskowych startujących z lotniska i lądujących na nim oraz prowadzonych ćwiczeń.

Około 500 rosyjskich żołnierzy stacjonuje w bazie lotniczej Kant, po raz pierwszy otwartej w 2003 roku. W 2017 roku połączono ją z trzema innymi rosyjskimi obiektami wojskowymi.