Kirgistan: Prezydent podpisuje kontrowersyjną ustawę hazardową

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow podpisał kontrowersyjną ustawę legalizującą kasyna, które od dekady są zakazane w kraju. Zgodnie z ustawą zatwierdzoną przez Żaparowa 30 czerwca, do kasyn będą wpuszczani tylko obcokrajowcy, którzy ukończyli 21 lat i nie mają problemów zdrowotnych.

Prawo mówi również, że kasyn nie można zakładać w budynkach mieszkalnych, przedszkolach, szkołach, uniwersytetach, ośrodkach edukacyjnych i kulturalnych, placówkach medycznych i miejscach kultu religijnego. Wiele osób w Kirgistanie sprzeciwia się legalizacji kasyn, posunięciu zainicjowanemu przez Żaparowa w zeszłym roku.

W ostatnich dniach w Biszkeku i drugim co do wielkości mieście kraju, Osz, odbyło się kilka wieców protestujących przeciwko ponownemu otwarciu kasyn. Protestujący stwierdzili, że ustawa została przyjęta bez odpowiedniej publicznej dyskusji i dlatego powinna zostać wycofana. Wyrazili również obawy, że chociaż kasyna będą otwarte tylko dla obcokrajowców, obywatele Kirgistanu również staną się klientami.

Ustawodawcy zatwierdzili ustawę 22 czerwca po czterokrotnym zakłóceniu głosowania z powodu odmowy udziału wielu ustawodawców w postępowaniu. Kasyna zostały zakazane w Kirgistanie w 2012 roku. Od tego czasu wiele podziemnych kasyn zostało odkrytych przez organy ścigania w Biszkeku, Oszu i innych miastach. Żaparow nalegał, że legalizacja kasyn pomoże uporać się z trudnościami ekonomicznymi, z jakimi boryka się była republika radziecka.