Uzbekistan: Szef MSZ ustępuje ze stanowiska

Kilka tygodni po publicznym poparciu integralności terytorialnej Ukrainy, uzbecki minister spraw zagranicznych Abdulaziz Kamiłow opuścił swoje stanowisko.

Rzecznik prezydenta Uzbekistanu Sherzod Asadov przekazał 27 kwietnia, że Kamiłow opuścił stanowisko ministra spraw zagranicznych, aby przejść na inne stanowisko – wicesekretarza prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa.

Według Asadowa, Władimir Norow został mianowany pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych i będzie pełniącym obowiązki ministra spraw zagranicznych Uzbekistanu. Norov był ministrem spraw zagranicznych Uzbekistanu w latach 2006-2010.

Komiłow nagle zniknął z widoku publicznego natychmiast po tym, jak powiedział parlamentarzystom w przemówieniu 17 marca, że Uzbekistan nie uznaje wspieranych przez Moskwę okręgów kontrolowanych przez separatystów w ukraińskich obwodach donieckim i ługańskim, znanych jako Donbas. Wezwał także do ,,pokojowego rozwiązania” niesprowokowanego ataku Rosji na Ukrainę, uważanej za sojusznika Uzbekistanu.

,,Po pierwsze, działania wojskowe i przemoc muszą zostać natychmiast powstrzymane. Republika Uzbekistanu uznaje niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Nie uznajemy republik ługańskiej i donieckiej.” – powiedział Kamiłow w przemówieniu, podkreślając, że jego kraj ma historyczne związki zarówno z Ukrainą, jak i Rosją.

Kamiłow powiedział również, że rząd uzbecki pracuje nad sposobami zapobiegania jakiemukolwiek możliwemu wpływowi na uzbecką gospodarkę z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. 29 marca uzbeckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Kamiłow nie był widziany publicznie od ponad tygodnia, ponieważ był leczony z powodu nieokreślonej ,,przewlekłej choroby” w Taszkencie, zanim został zabrany zagranicę w celu dalszego leczenia.