Turkmenistan kieruje pomoc humanitarną dla Ukrainy

Pierwszy raz od dwóch miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Turkmenistan ogłosił zamiar wysłania pomocy humanitarnej na Ukrainę.

Według komunikatu prasowego wydanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turkmenistanu, pomoc humanitarna dla narodu ukraińskiego zostanie wysłana w najbliższych dniach. Jednak trwające walki na Ukrainie w wyniku rosyjskiej inwazji wojskowej, zniszczeń i ofiar ludzkich nie są wymienione w oficjalnym oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turkmenistanu.

,,Opierając się na tradycjach humanizmu narodu turkmeńskiego, Turkmenistan wyśle pomoc humanitarną do narodu ukraińskiego w kwietniu tego roku” – poinformowało w oświadczeniu MSZ Turkmenistanu. Poinformowano, że ładunek humanitarny obejmuje leki i inne produkty przemysłu medycznego Turkmenistanu, a także tekstylia.

Oświadczenie MSZ Turkmenistanu o udzieleniu pomocy Ukrainie było pierwszym oficjalnym oświadczeniem po nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Turkmenistan nie wziął udziału w głosowaniu ONZ potępiającym rosyjską inwazję na Ukrainę, media państwowe nie relacjonowały trwającej wojny na Ukrainie. Po sankcjach gospodarczych nałożonych na Moskwę za nieuzasadnioną inwazję wojskową na Ukrainę, władze turkmeńskie zintensyfikowały działania na rzecz zwiększenia produkcji owoców i warzyw eksportowanych do Rosji.

Ogłoszenie zamiaru wysłania pomocy humanitarnej na Ukrainę, która została dotknięta rosyjską inwazją wojskową, zbiegło się z rocznicą niszczycielskiej klęski żywiołowej w samym Turkmenistanie. Wiosną 2020 r. podczas gdy niszczycielski huragan spowodował śmierć kilkudziesięciu osób i pozostawił tysiące ludzi bez dachu nad głową, rząd turkmeński nie uznał faktu i konsekwencji katastrofy, nie udzielił pomocy ludności, ale zaoferował pomoc dotkniętemu powodzią sąsiedniemu Uzbekistanowi.