Papież Franciszek odwiedzi Kazachstan we wrześniu

Papież Franciszek odwiedzi Kazachstan we wrześniu, poinformowały władze kazachskie oraz Watykan. Papież ,,potwierdził swoją oficjalną wizytę w Kazachstanie, a także swój udział w VII Kongresie Religii Świata” zaplanowanym na 14-15 września, poinformowały źródła kazachskie.

Watykańska służba prasowa poinformowała, że papież potwierdził zamiar odwiedzenia kraju. Kongres międzywyznaniowy ma na celu promowanie dialogu między religiami. Pierwszy kongres odbył się w 2003 roku.

Papież Franciszek wyraził chęć wyjazdu do Kazachstanu z okazji VII Kongresu Przywódców Światowych i Religii, który odbędzie się w stolicy Kazachstanu. Tematem tegorocznego wydarzenia będzie „Rola przywódców światowych i tradycyjnych wyznań w społeczno-duchowym rozwoju ludzkości po pandemii”.

Kazachstan, kraj w większości muzułmański, jest blisko Rosji, która prowadzi wojnę na Ukrainie, przeciwko której papież wypowiadał się kilkakrotnie. 85-letni Franciszek nigdy nie odwiedził Azji Centralnej od czasu wyboru w 2013 roku. Głowa Kościoła rzymskokatolickiego odbywa kilka podróży zagranicznych w 2022 r., w tym na Malcie i Kanadzie w lipcu.