Turkmeńscy rolnicy i producenci niezadowoleni z zwiększonego eksportu produktów do Rosji

Na tle międzynarodowych sankcji nałożonych na Moskwę w związku z nieuzasadnioną rosyjską inwazją na Ukrainę, władze Turkmenistanu zaczęły ostrzegać lokalnych kontrahentów i producentów o planowanym wzroście eksportu owoców i warzyw, dużego i małego bydła, drobiu i innych produktów spożywczych do Rosji.

W samym Turkmenistanie, który od kilku lat trwa ostry kryzys gospodarczy, ludność doświadcza trudności z niedoborami żywności i rosnącymi cenami. Producenci wyrażają niezadowolenie, że teraz będą musieli nakarmić Rosję.

Władze regionu Mary zaczęły organizować spotkania z producentami i ostrzegły, że większość produkcji związanej z żywnością będzie teraz wysyłana do Rosji. W kraju tym brakuje cukru, oraz produktów mięsnych. Nawet wyroby włókiennicze z Turkmenistanu mogą również zacząć być eksportowane do Rosji.

Z powodu niesprowokowanej inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę, kraje zachodnie nałożyły na Rosję bezprecedensowe sankcje gospodarcze. Po nałożeniu sankcji Rosja nałożyła ograniczenia na eksport niektórych towarów. W szczególności podlegał ograniczeniom wywóz cukru i pszenicy.

Mimo to w Rosji brakuje już niektórych produktów spożywczych, zwłaszcza cukru. Filmy pojawiające się w Internecie pokazują puste półki sklepowe i długie kolejki ludzi po artykuły spożywcze. Żądanie władz zwiększenia produkcji żywności w celu zwiększenia eksportu wywołało silne niezadowolenie wśród prawie wszystkich turkmeńskich producentów.

Wielu ludzi w kraju ma problem z regularnym zaopatrzeniem się w cukier. Z powodu suszy na stepach zmarła duża liczba zwierząt gospodarskich. Doprowadziło to do wzrostu cen mięsa. Chleb i mąka w dużej ilości zostały skierowane jako pomoc humanitarna do Afganistanu. Wielu miało nadzieję, że kiedy zostanie wybrany nowy prezydent, sytuacja zacznie się poprawiać. Najwyraźniej mieli nadzieję na próżno.

Sam Turkmenistan importuje cukier z krajów takich jak Rosja, Azerbejdżan i Indie. Po nałożeniu sankcji, Rosja zniosła ograniczenia w imporcie pomidorów z Turkmenistanu. W marcu ubiegłego roku rosyjska służba federalna Rosselkhoznadzor zakazała importu turkmeńskich pomidorów z powodu nieprzestrzegania rosyjskich wymogów sanitarnych.

W ciągu ostatnich kilku lat regularnie informowano o dotkliwym niedoborze produktów spożywczych i rosnących cenach w Turkmenistanie. Aszchabad nie uznaje istnienia trudności gospodarczych, a także niedoborów żywności, stwierdzając, że podejmowane są działania w celu zwiększenia lokalnej produkcji w celu zastąpienia importowanych towarów.