Armenia: Deputowani wybierają byłego ministra na prezydenta

Ormiańscy ustawodawcy wybrali Vahagna Chaczatriana na nowego prezydenta kraju po nagłej rezygnacji Armena Sarkisiana w styczniu. Inauguracja V Prezydenta Armenii odbędzie się 13 marca w Kompleksie Sportowo-Koncertowym Karen Demirczjan.

Były minister przemysłu i technologii zdobył 71 głosów w drugiej turze głosowania 3 marca, o siedem więcej niż potrzeba, pomimo bojkotu głosowania przez frakcje opozycyjne. Chociaż nie ma przynależności partyjnej, Chaczatrian był wspierany przez deputowanych z rządzącej partii Umowa Cywilna premiera Nikola Paszyniana.

„Obejmujesz państwowe stanowisko prezydenta republiki w kluczowym momencie dla przyszłości Armenii, kiedy znajdujemy się w trudnym okresie wyzwań regionalnych i międzynarodowych.” – powiedział premier Nikol Paszynian w przesłaniu gratulacyjnym dla 62-letniego Chaczatriana.

Sarkisjan ustąpił nagle 23 stycznia, powołując się na brak możliwości wpływania na politykę wewnętrzną. Był krytyczny wobec Paszyniana w wielu kwestiach, zwłaszcza podczas następstw sześciotygodniowej wojny z Azerbejdżanem w 2020 roku o Górski Karabach, która zakończyła się porozumieniem pokojowym wypracowanym przez Rosję.

Siły ormiańskie straciły kontrolę nad dużą częścią regionu i sąsiednich okręgów, a Azerbejdżanowi udało się odzyskać terytorium utracone w wyniku konfliktu na początku lat 90. XX wieku.

Sarkisjan skrytykował wykluczenie go z negocjacji w sprawie zakończenia wojny, a później sprzeciwił się, gdy Paszynian zwolnił przywódców wojskowych Armenii w czasie protestów antyrządowych. Zgodnie z konstytucją Armenia jest republiką parlamentarną, w której szefem władzy wykonawczej jest premier, a rola prezydenta jest przede wszystkim reprezentacyjna.

Chaczatrian, piąty prezydent Armenii od czasu odzyskania przez nią niepodległości od Związku Radzieckiego w 1991 roku, jest z wykształcenia ekonomistą, który w latach 1996-1998 pełnił funkcję burmistrza stołecznego Erywania. Następnie dołączył do rady dyrektorów Armeconombanku. W ubiegłym roku Paszynian mianował go ministrem przemysłu i technologii.