Rozmowy prezydentów Kazachstanu i Rosji w Moskwie

Prezydent Kazachstanu wyraził zadowolenie z rozmów ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. W Moskwie miały miejsce rozmowy między Kassymem-Jomartem Tokajewem a Władimirem Putinem.

Prezydent Kazachstanu po raz kolejny podziękował rosyjskiemu przywódcy i innym partnerom OUBZ za „nieocenione wsparcie w odparciu zamachu terrorystycznego w Kazachstanie”.

„Myślę, że obecne negocjacje, bez przesady, były bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze w ostatnich latach między Kazachstanem a Federacją Rosyjską” – powiedział Tokajew.

Tokajew podkreślił, że Federacja Rosyjska „odgrywa wyjątkowo ważną rolę w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa w naszym regionie”. Poparł stanowisko Rosji w sprawie niepodzielności bezpieczeństwa w przestrzeni euroazjatyckiej. „Zgadzamy się, że budowanie własnego bezpieczeństwa, szkodząc bezpieczeństwu innych państw, jest we współczesnym świecie niemożliwe i w zasadzie irracjonalne.” – powiedział Tokajew.

Jak zauważył prezydent Kazachstanu, mimo pandemii i kwarantanny, kraje osiągnęły najwyższy wynik handlowy – w ubiegłym roku obroty przekroczyły 21 miliardów dolarów. „Rosyjskie firmy znajdują się w pierwszej piątce inwestorów w gospodarce Kazachstanu. Ich łączna inwestycja przekroczyła 17 miliardów dolarów. W Kazachstanie bez wątpienia liderem pod względem liczby przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym jest Rosja. Co trzecia z nich powstała przy udziale rosyjskich firm, których łączny portfel inwestycyjny jest reprezentowany przez prawie wszystkie branże” – powiedział Tokajew.

Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że Rosja będzie kontynuować współpracę wojskowo-techniczną z Kazachstanem. „Rosja będzie nadal pomagać Kazachstanowi w szkoleniu specjalistów wojskowych na uniwersytetach rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Będziemy kontynuować prace nad tworzeniem licencjonowanych zakładów produkcyjnych i centrów serwisowych do obsługi rosyjskiego sprzętu wojskowego w Kazachstanie” – powiedział rosyjski przywódca. Putin podkreślił, że Rosja i Kazachstan aktywnie rozwijają współpracę integracyjną, przede wszystkim w ramach EUG. Federację Rosyjską i Kazachstan łączą silne więzi sojusznicze i dobrosąsiedzkie – w tym roku obchodzona będzie 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych.