Armenia: Rezygnacja prezydenta i dochodzenie dziennikarskie

Dochodzenie prowadzone przez ormiański portal Hetq ujawniło, że były prezydent Armenii Armen Sarkissjan nie kwalifikował się do pełnienia urzędu z powodu posiadania obywatelstwa w Saint Kitts i Nevis, małym karaibskim kraju.

Sarkissjan, który w niedzielę wieczorem ogłosił swoją rezygnację z prezydentury, zrobił to podobno wkrótce po tym, jak dziennikarze skontaktowali się z nim w celu skomentowania jego obywatelstwa Saint Kitts i Nevis.  W oświadczeniu o rezygnacji Sarkissian napisał, że odchodzi ze stanowiska, ponieważ brakuje mu „narzędzi” do właściwego wpływania na politykę wewnętrzną i zagraniczną Armenii. Nie wspomniał o śledztwie.

Konstytucja Armenii stanowi, że kandydat na prezydenta musi posiadać wyłącznie obywatelstwo ormiańskie przez sześć lat przed objęciem urzędu. Sarkissjan wcześniej przyznawał się jedynie do posiadania podwójnego obywatelstwa ormiańsko-brytyjskiego i twierdził, że zrzekł się tego ostatniego w 2011 roku – siedem lat przed objęciem funkcji prezydenta.

Według publikacji Hetq Sarkissjan potwierdził, że był obywatelem Saint Kitts i Nevis dopiero w 2017 roku. „Moją motywacją były inwestycje, a paszport mnie w ogóle nie interesował.” – relacjonuje Hetq .

Twierdził również, że zlecił swojemu radcy prawnemu rozpoczęcie procesu zrzeczenia się obywatelstwa w 2013 r., ale w 2017 r., kiedy zaproponowano mu objęcie prezydentury w Armenii, odkrył, że proces ten nie został przeprowadzony. 

Na razie Hetq nie wyjaśnił, kiedy Sarkissjan początkowo stał się obywatelem Saint Kitts i Nevis. „Nie możemy podać wielu szczegółów śledztwa na tym etapie, ponieważ jest to śledztwo transgraniczne i nie zostało jeszcze zakończone.” – czytamy w artykule Hetq .