Armenia znosi zakaz importu towarów z Turcji

Rząd Armenii zniósł zakaz importu wyrobów przemysłowych z Turcji, który zainicjował podczas wojny w Górskim Karabachu w 2020 roku.

Zakaz wszedł w życie 31 grudnia 2020 r. i został przedłużony o sześć miesięcy w czerwcu. Erywań opisał to jako odwet za tureckie dostawy broni do Azerbejdżanu i „rozmieszczenie terrorystycznych najemników w strefie konfliktu”.

Ministerstwo Gospodarki Armenii poinformowało 13 grudnia, że ​​prawdopodobnie zarekomenduje rządowi kolejne sześciomiesięczne przedłużenie. Jednak od tego czasu gabinet premiera Nikola Paszyniana nie podjął takich decyzji.  W wydanym później komunikacie Ministerstwo Gospodarki potwierdziło, że embargo nie będzie już obowiązywać od 1 stycznia. Ministerstwo podało, że jest to efekt „rozmów międzyagencyjnych” prowadzonych w ostatnich tygodniach.

Minister gospodarki Vahan Kerobian wspomniał o zbliżającym się zniesieniu zakazu podczas rozmowy z dziennikarzami we wtorek. Armenia i Turcja mają wkrótce rozpocząć rozmowy o normalizacji stosunków dwustronnych. Na początku tego miesiąca rządy obu sąsiednich państw wyznaczyły w tym celu specjalnych wysłanników.

W ostatnich miesiącach tureccy przywódcy wydawali oświadczenia uzależniające normalizację stosunków turecko-ormiańskich od zgody Armenii na otwarcie lądowego korytarza łączącego Azerbejdżan z jego eksklawą Nachiczewaniem. Przywołali również żądania Baku dotyczące formalnego uznania przez Ormian suwerenności Azerbejdżanu nad Karabachem.

Powołując się na te wypowiedzi, liderzy ormiańskiej opozycji oskarżyli Paszyniana o gotowość do jednostronnych ustępstw wobec Ankary i Baku. Armeńskie MSZ nalegało, by Erywań nadal opowiadał się za „bezwarunkową normalizacją stosunków z Turcją”.

Turcja odmówiła nawiązania stosunków dyplomatycznych z Armenią i od początku lat 90. z solidarności z Azerbejdżanem utrzymywała zamkniętą granicę między obydwoma państwami. Zakazała również wszelkiego importu z Armenii.

Armenia sprowadziła (głównie przez Gruzję) produkty tureckie o wartości 267 mln USD w 2019 roku. Według Ministerstwa Gospodarki turecki import spadł do 20 mln USD w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku.