Uzbekistan: Były szef służb bezpieczeństwa zwolniony ze stanowiska doradcy prezydenta

Prezydent Uzbekistanu zdymisjonował swojego doradcę ds. egzekwowania prawa, niegdyś wpływowego byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Narodowego Rustama Inojatowa. Rzecznik prezydenta Szawkata Mirzijojewa ogłosił 15 listopada, że ​​Inojatow zostanie zastąpiony przez Bakhtiyora Islomova.

Rzecznik Sherzod Asadov nie podał dalszych informacji. 76-letni Inojatow który jest generałem pułkownikiem, był kiedyś postrzegany jako potencjalny rywal Mirzijojewa. Pozostał na czele Służby Bezpieczeństwa Narodowego przez prawie 23 lata, zanim został usunięty ze stanowiska na początku 2018 roku i został doradcą prezydenta.

Inojatow był jednym ze stosunkowo niewielkiej liczby wysokich rangą urzędników, którzy zachowali swoje stanowiska po ogłoszeniu we wrześniu 2016 r. śmierci długoletniego prezydenta Islama Karimowa.

Pod jego kierownictwem Służba Bezpieczeństwa Narodowego (SNB), następca sowieckiego KGB w Uzbekistanie, stała się jedną z najpotężniejszych i najbardziej budzących postrach agencji bezpieczeństwa w państwach Azji Centralnej. Wkrótce po dymisji Inojatowa Mirzijoew przemianował agencję na Państwową Służbę Bezpieczeństwa. Wielu wierzyło, że Inojatow, jeden z najbardziej wpływowych urzędników w Uzbekistanie od lat, zastąpi Karimowa lub wprowadzi swojego sojusznika na stanowisko prezydenta.

Krótko po śmierci pierwszego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa w 2016 roku nie było jasne, kto przejmie władzę. Inojatow kierował SNB od 1995 roku i był przez wielu opisywany jako „szary kardynał”, siła stojąca za tronem. Ale byli też inni, którzy mieli władzę i wpływy za czasów Karimowa: wieloletni premier Szawkat Mirzijojew i minister finansów Rustam Azimow. Mirzijojew wyraźnie wygrał wszelkie zakulisowe spory o władzę i jest teraz mocno ugruntowany na stanowisku prezydenta. Po drodze oczyścił wiele postaci z czasów Karimowa, w tym Azimowa i Inojatowa. 

Azimow został zwolniony ze stanowiska dzień po zaprzysiężeniu Mirzijojewa na urząd w grudniu 2016 roku, a w czerwcu 2017 roku został całkowicie odwołany z rządu po miesiącach prezydenckiej krytyki systemu bankowego kraju. Na Inojatowa potrzeba było więcej czasu, ale w lutym 2018 r. został mianowany doradcą prezydenta, co de facto zostało zdymisjonowane z kierownictwa SNB. Dymisja nastąpiła, podobnie jak w przypadku Azimowa, po ostrej krytyce ze strony służb bezpieczeństwa ze strony Mirzijojewa. Wkrótce potem SNB przemianowano na Państwową Służbę Bezpieczeństwa (SGB) i zreorganizowano, z Mirzijojewem wyraźnie faworyzującym Gwardię Narodową Uzbekistanu, którą wcześniej przeniósł z parasola SNB do Ministerstwa Obrony.