Pierwszy samolot pasażerski wylądował na lotnisku Fizuli

5 września na międzynarodowym lotnisku Fizuli wylądował pierwszy samolot pasażerski należący do Azerbaijan Airlines. Lot z Baku do Fizuli trwał 35 minut. Lot testowy odbył się 5 września.

Ponadto na lotnisku Fizuli wylądował Boeing 747-400, jeden z największych samolotów transportowych należących do azerbejdżańskich linii lotniczych Silk Way Airlines. 

Według raportu na międzynarodowym lotnisku Fizuli oddano do użytku pas startowy o długości 3 000 metrów i szerokości 60 metrów. Pas startowy jest w pełni wyposażony w przyrządy do lądowania, systemy nawigacyjne, oświetlenie, systemy radarów pierwotnych i wtórnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa lotu zgodnie ze wszystkimi wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Powinno to umożliwić lotnisku przyjęcie każdego rodzaju samolotu. Powierzchnia terminala to 60 000 metrów kwadratowych.

Jak wynika z raportu, zakończono budowę wieży Kontroli Ruchu Lotniczego (ATC) wyposażonej w zautomatyzowane systemy. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie lotów na lotnisko Fizuli zgodnie ze standardami ICAO i International Air Transport Association (IATA). Wprowadzane są nowe międzynarodowe linie lotnicze, które zapewniają pełną kontrolę nad systemem nawigacji powietrznej i lotami nad wyzwolonymi terytoriami.

Poinformowano, że główne podstacje transformatorowe i linie elektroenergetyczne są również gotowe do dostarczania energii elektrycznej do przyszłego kompleksu lotniskowego. Według raportu, przed terminalem pasażerskim, który ma zostać oddany do użytku pod koniec września, powstał parking na 150 samochodów.

Fundamenty tego portu położono w styczniu tego roku. Nie ujawniono jednak szczegółów strony finansowej projektu. W wyzwolonym już Laczinie trwa budowa międzynarodowych lotnisk (ale ze względu na utworzenie korytarza w rejonie laczyńskim i obecność tam wojsk rosyjskich regionalne centrum nie znalazło się pod faktyczną kontrolą Azerbejdżanu) oraz Zangila.

Background

Podczas 44-dniowej Drugiej Wojny Karabachskiej w 2020 roku Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią regionu Górskiego Karabachu (w tym centrum regionu Fizuli i wieloma wioskami) oraz 7 okolicznych regionów. Zgodnie z porozumieniem zawartym 10 listopada tego roku (pomiędzy przywódcami Azerbejdżanu, Armenii i Rosji) walki zostały przerwane, a rosyjscy żołnierze sił pokojowych zostali rozlokowani w korytarzu laczyńskim i na linii kontaktu.