Prezydent Kirgistanu podpisuje ustawę o zmianach w prawie wyborczym

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow podpisał szereg zmian w ordynacji wyborczej, w tym zmniejszenie liczby parlamentarzystów. Zmiany zostały uwzględnione w ogólnokrajowym referendum w sprawie poprawek do konstytucji, które zostały zatwierdzone w kwietniu.

W wyniku zmian w ordynacji wyborczej liczba członków parlamentu – Jogorku Kenesh, czyli Rady Najwyższej – zostanie zmniejszona ze 120 do 90 mandatów. Spośród nich 54 mandaty zostaną wybrane z krajowych list partyjnych, a pozostałe 36 zostanie rozstrzygnięte w indywidualnych głosowaniach okręgowych.

Referendum 11 kwietnia odbyło się trzy miesiące po wyborze Żaparowa na prezydenta, po burzliwym okresie obalenia poprzedniego rządu w obliczu protestów związanych z październikowymi wyborami parlamentarnymi i miesiącami politycznych przepychanek o władze w kraju.

Żaparow zaproponował przyjęcie nowej konstytucji w listopadzie 2020 r., gdy wyszedł z zamieszania jako pełniący obowiązki prezydenta po rezygnacji ówczesnego prezydenta Sooronbaja Dżeenbekowa.

Z łatwością wygrał styczniowe wybory prezydenckie, a referendum, które odbyło się w parze, pokazało, że wyborcy wybrali system prezydencki, który był centralnym elementem proponowanych zmian konstytucyjnych. Niektórzy krytykowali Żaparowa, twierdząc, że nowa konstytucja została pospiesznie stworzona, aby stworzyć system autorytarny, koncentrując zbyt dużą władzę w rękach prezydenta.

Żaparow był jednym z kilku prominentnych polityków, którzy podczas październikowych zamieszek zostali uwolnieni z więzienia przez protestujących. Odbywał wyrok 10 lat więzienia za branie zakładników podczas protestu przeciwko operacji górniczej w północno-wschodnim Kirgistanie w październiku 2013 roku. Twierdzi, że zarzuty przeciwko niemu były motywowane politycznie.