Nowe prawo pozwala tadżyckim mężczyznom uniknąć służby wojskowej

Tadżyccy mężczyźni będą mogli legalnie uniknąć odbycia obowiązkowej dwuletniej służby w siłach zbrojnych kraju, uiszczając opłatę Ministerstwu Obrony. 16 sierpnia ogłoszono rezolucję rządową wprowadzającą prawo zezwalające tadżyckim mężczyznom w wieku od 18 do 27 lat na płacenie równowartości 2200 dolarów w celu uniknięcia poboru do wojska.

Nowe przepisy zostały zatwierdzone przez ustawodawców na początku tego roku. Ci którzy zdecydują się uiścić opłatę, nadal będą musieli przejść miesięczną sesję szkolenia wojskowego, ale unikną pełnego dwuletniego wymogu służby.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem mężczyźni, którzy ukończyli uczelnie oferujące szkolenie wojskowe oprócz regularnych studiów, otrzymają stopnie oficerskie tylko wtedy, gdy odsłużą co najmniej rok w siłach zbrojnych. Do tej pory takie stopnie oficerskie nadawane były zaraz po ukończeniu studiów.

Nowe rozporządzenie zakazuje również osobom, które nie służyły w wojsku, wykonywania funkcji urzędników w prokuraturach, sądach, urzędach celnych, agencjach antykorupcyjnych i rządowych organach wykonawczych.

Tadżykistan odziedziczył system poboru z czasów sowieckich, zgodnie z którym każdy mężczyzna w wieku 18-27 lat musi służyć w wojsku przez dwa lata. Pobór do wojska odbywa się każdej wiosny i jesieni.

W ostatnich latach tadżyccy mężczyźni starali się unikać służby wojskowej, co skłoniło władze do organizowania specjalnych rajdów w celu złapania mężczyzn, którzy nie spełnili swoich obowiązków i zmuszenia ich do służby.