Rosja i Azja Centralna wzywają do rozmów w Afganistanie

Ministrowie spraw zagranicznych pięciu państw Azji Centralnej oraz Rosji wzywają do konstruktywnych rozmów między rządem w Kabulu a ruchem talibskim – wynika ze wspólnego oświadczenia. Uczestnicy spotkania zauważyli, że obecna sytuacja w Afganistanie budzi głębokie zaniepokojenie z powodu wycofania obcych wojsk z tego kraju i eskalacji działań wojennych.

„Mamy nadzieję na konstruktywne rozmowy między oficjalnym Kabulem a talibami w celu wypracowania skoordynowanego podejścia do zaprzestania długiej wojny i rozwoju Afganistanu jako pokojowego, niezależnego i suwerennego państwa.” – czytamy w oświadczeniu.

Uczestnicy spotkania zauważyli, że obecna sytuacja w Afganistanie budzi głębokie zaniepokojenie z powodu wycofania obcych wojsk z tego kraju i eskalacji działań wojennych między siłami rządowymi a talibami, zwłaszcza w północnych prowincjach graniczących z państwami Azji Centralnej.

„Jednocześnie ministrowie uważają, że w tej nowej rzeczywistości geopolitycznej należy szukać sposobów na ustabilizowanie sytuacji wojskowo-politycznej i zaprowadzenie pokoju w Islamskiej Republice Afganistanu (IRA).” – stwierdzili ministrowie. „W tym kontekście wzywamy wszystkie strony zaangażowane w konflikt w Afganistanie, aby powstrzymały się od użycia siły i działań destabilizujących w celu stworzenia sprzyjających warunków do promowania pokoju.” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Ministrowie pięciu państw Azji Centralnej i Rosji zdecydowanie potępili ataki terrorystyczne w Afganistanie, w których cywile giną lub zostają ranni. Według czołowych dyplomatów ciągła obecność i aktywność Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIS), al-Kaidy i innych międzynarodowych grup terrorystycznych jest jednym z kluczowych czynników podsycających niestabilność w Afganistanie, m.in. w niektórych jego północnych regionach.

„Jesteśmy zaniepokojeni ekspansją upraw narkotyków oraz wysokim poziomem produkcji narkotyków i nielegalnym handlem bronią. To niektóre z głównych źródeł dochodów grup terrorystycznych i nielegalnego obrotu bronią i oczekujemy, że władze Afganistanu zwiększą wysiłki na rzecz przeciwdziałania tym zagrożeniom.” – głosi oświadczenie.