Kazachstan: Minister rolnictwa zwolniony za nieudzielenie pomocy rolnikom dotkniętym suszą

10 lipca prezydent Kazachstanu zdymisjonował ministra rolnictwa Saparkhana Omarova, zarzucając mu, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby pomóc rolnikom walczącym z poważną suszą, która nawiedziła kraj.

Rolnicy w Kazachstanie zmagają się z ekstremalnymi upałami i brakiem opadów, które wysuszyły pastwiska i spowodowały śmierć tysięcy sztuk bydła.

Przemawiając na posiedzeniu rządu 10 lipca, prezydent Kassym-Jomart Tokajew powiedział, że Omarow powinien ustąpić, ponieważ jego ministerstwo nie podjęło skutecznych i szybkich działań, aby pomóc rolnikom.

„[Władze lokalne] i Ministerstwo Rolnictwa nie podjęły właściwych decyzji i niezbędnych środków, w wyniku czego nasi rolnicy znaleźli się w trudnej sytuacji.” – powiedział Tokajew.

Na początku tego tygodnia Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że władze nie będą wypłacać rekompensat rolnikom, którzy stracili zwierzęta gospodarskie. Ministerstwo poinformowało 9 lipca, że ​​decyzja o ogłoszeniu stanu zagrożenia suszą zapadnie w zależności od ilości opadów w lipcu.