Turkmenistan zapowiedział obowiązkowe szczepienia dla obywateli powyżej 18 roku życia

Ministerstwo Zdrowia republiki poinformowało, że w Turkmenistanie wprowadzono przymusowe szczepienia ludności powyżej 18 roku życia.

„Wszystkie osoby powyżej 18 roku życia, w przypadku braku przeciwwskazań medycznych do otrzymania profilaktycznego szczepienia przeciwko COVID-19, podlegają szczepieniu.” – zaznaczono w publikacji zamieszczonej w środę w gazecie Neutral Turkmenistan.

Poinformowano, że „kraj stworzył niezbędny zapas szczepionek zapobiegawczych przeciwko COVID-19 i nadal pracuje nad objęciem populacji szczepionkami zapobiegawczymi przeciwko tej infekcji”.

W maju 2021 r. Chiny dostarczyły Turkmenistanowi 500 000 dawek szczepionki na COVID-19. W tym samym czasie do republiki dostarczono partie szczepionek z Rosji Sputnik V i EpiVacCorona, chiński CoronaVac, a także preparat angielsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca. Pod koniec czerwca prezydent Gurbanguły Berdymuhamedov polecił Ministerstwu Zdrowia i Przemysłu Medycznego Turkmenistanu zawarcie umowy z chińską firmą China National Biotec Group Company Limited (Sinopharm) na zakup 1,5 mln dawek szczepionki przeciwko zakażeniu koronawirusem.

Choć oficjalne władze Turkmenistanu nie potwierdzają przypadków zakażenia COVID-19, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem w kraju obowiązuje reżim zasłaniania ust i nosa, a loty zagraniczne zostały ograniczone. Do tej pory w Turkmenistanie prowadzono szczepienia przede wszystkim osób starszego pokolenia. Obowiązkowym wymogiem było również zaszczepienie tych obywateli, którzy zdecydowali się na odpoczynek w Narodowej Strefie Turystycznej Avaza na wybrzeżu Morza Kaspijskiego oraz w sanatoriach i domach opieki na terenie kraju.