Międzynarodowy nakaz aresztowania byłych kirgiskich prezydentów – Akajewa i Bakijewa

Wydano międzynarodowy nakaz aresztowania byłych prezydentów Kirgistanu Askara Akajewa i Kurmanbeka Bakijewa w sprawie kopalni złota Kumtor – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej szef Kirgiskiego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kamczybek Taszyjew.

Rozwój kopalni złota Kumtor znajdującej się w regionie Issyk-Kul w Kirgistanie rozpoczął się w latach 90., wspierany przez kanadyjskich inwestorów.

„Wydano nakaz aresztowania byłych prezydentów Akajewa i Bakijewa.” – powiedział Tajszew dodając, że kilku innych wysokich rangą urzędników jest również podejrzanych w sprawie korupcyjnej związanej z Kumtorem.

Kopalnia złota Kumtor znajduje się w regionie Issyk-Kul w Kirgistanie, jej rozwój rozpoczął się w latach 90., przy wsparciu inwestorów kanadyjskich. Od tego czasu kirgiski rząd kilkakrotnie rewidował warunki współpracy z kanadyjskimi partnerami. W maju 2021 r. przywództwo republiki zasadniczo zawiesiło kanadyjskie przedsiębiorstwo wydobywcze Centerra Gold od zarządzania kopalnią. Strony wyraziły zamiar wszczęcia postępowania sądowego w tej sprawie.

Akajew kierował Kirgistanem od 1991 do 2005 roku. Został obalony po zamachu stanu, po czym wyjechał do Moskwy, gdzie mieszka do dziś. Bakijew, który kierował krajem w latach 2005-2010, również został obalony podczas rewolucji. Później został skazany zaocznie na dożywocie za popełnienie szeregu przestępstw, w tym związanych z korupcją. Bakijew mieszka obecnie na Białorusi. Biszkek kilkakrotnie domagał się jego ekstradycji, jednak wnioski przeszły bez odpowiedzi.