Talibowie zapewnili Moskwę, że nie naruszą granic państw Azji Centralnej

Delegacja biura politycznego ruchu talibów podczas konsultacji w Moskwie zapewniła, że ​​grupa nie będzie naruszać granic państw Azji Centralnej. Poinformowało o tym rosyjskie MSZ.

8 lipca specjalny wysłannik prezydenta Rosji do Afganistanu Zamir Kabułow odbył konsultacje z delegacją biura politycznego ruchu talibów (TD). Podczas spotkania omówiono sytuację w IRA (Islamskiej Republice Afganistanu) oraz perspektywy rozpoczęcia negocjacji międzyafgańskich.

„Strona rosyjska wyraziła zaniepokojenie eskalacją napięć w północnych regionach Afganistanu i wezwała, aby nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się poza granicami kraju. Otrzymano zapewnienia od talibów w sprawie nienaruszania przez ugrupowanie granic państw Azji Centralnej, a także gwarancje bezpieczeństwa misji dyplomatycznych i konsularnych obcych państw na terytorium Afganistanu.”– czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.

Podkreślono, że „przedstawiciele TD potwierdzili swoje zainteresowanie osiągnięciem trwałego pokoju w kraju w drodze negocjacji, z uwzględnieniem interesów wszystkich grup etnicznych ludności kraju, a także ich gotowości do poszanowania praw człowieka, w tym kobiet w ramy norm islamskich i tradycji afgańskich”.

W środę 7 lipca minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Federacja Rosyjska jest gotowa wykorzystać potencjał swojej bazy wojskowej w Tadżykistanie do zapewnienia bezpieczeństwa sojusznikom OUBZ w związku z sytuacją w Afganistanie, która gwałtownie pogarsza się w obliczu wycofanie wojsk USA i NATO z tego kraju.