Prezydent Kirgistanu z wizytą w Turcji w celu wzmocnienia więzi i relacji dwustronnych

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow przybył do tureckiej stolicy Ankary z oficjalną wizytą mającą na celu wzmocnienie więzi dwustronnych. Podczas trzydniowej podróży spotkał się z prezydentem Recepem Tayipem Erdoganem. Dla Sadyra Żaparowa jest to pierwsza podróż do Turcji jako prezydenta Kirgistanu.

Żaparow przeprowadzi rozmowy z przewodniczącym tureckiego parlamentu Mustafą Sentopem. Zaplanowany jest także udział w pracach Kirgisko-Tureckiego Forum Biznesu. Przed zakończeniem oficjalnej wizyty w Turcji Żaparow spotka się również z mieszkającymi w Turcji obywatelami Kirgistanu.

Szefowie państw omówili aktualny stan i perspektywy kirgisko-tureckiej współpracy dwustronnej i wielostronnej, aktualne zagadnienia interakcji w sferze handlowo-gospodarczej, wojskowo-technicznej, kulturalnej i humanitarnej.

Przywódcy Kirgistanu i Turcji omówili także priorytety współpracy w ramach Rady Współpracy Państw Tureckojęzycznych (CCTS) oraz realizację wcześniej osiągniętych porozumień w ramach partnerstwa strategicznego.

Zwiększenie obrotów handlowych

Prezydent Kirgistanu wezwał tureckie linie lotnicze do wykorzystania międzynarodowego lotniska Manas jako centrum transportowo-logistycznego w Azji, gwarantując preferencyjne traktowanie realizacji tego projektu.

Żaparow oświadczył to 9 czerwca podczas przemówienia na V posiedzeniu Rady Najwyższej ds. Współpracy Strategicznej Kirgistanu z Turcją w Ankarze. Według służby prasowej głowy państwa zauważył, że Turcja zajmuje szczególne miejsce w strukturze handlu zagranicznego Republiki Kirgiskiej, ale należy zintensyfikować współpracę, doprowadzając obroty handlowe między obydwoma krajami do 1 mld USD.

Podkreślił gotowość stworzenia przyjaznego otoczenia dla tureckich inwestorów i świadczenia korzyści zgodnie z ustawodawstwem Kirgistanu, a także zapowiedział, że 8 lipca w Cholpon-Acie odbędzie się 10. posiedzenie Wspólnej Komisji Międzyrządowej ds. Handlu i Współpracy Gospodarczej, w ramach którego odbędzie się kirgisko-tureckie forum biznesowe.

Prezydent Republiki Kirgiskiej poruszył w tym miejscu kwestię celowości rozważenia środków ułatwiających zatrudnianie obywateli obu krajów w celu ochrony ich praw i uzasadnionych interesów. W tym roku przypada 30. rocznica nawiązania kirgisko-tureckich stosunków dyplomatycznych, w związku z czym podkreślił konieczność zorganizowania Dni Kultury Kirgiskiej i Tureckiej w latach 2021-2022.

„Wielkość handlu z Kirgistanem, która wciąż wynosi 507 mln USD, nie zmniejszyła się znacząco pomimo epidemii w zeszłym roku. Uważamy jednak, że nasz potencjał jest znacznie wyższy. To oczywiste. Zintensyfikujemy wysiłki, aby osiągnąć cel miliard dolarów w handlu.” – powiedział z kolei turecki przywódca.