Xi Jinping i Tokajew przyglądają się lepszym stosunkom chińsko-kazachskim

Chiński prezydent Xi Jinping powiedział w środę, że Chiny są gotowe do współpracy z Kazachstanem ramię w ramię, aby jeszcze bardziej polepszyć ich dobre stosunki.

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Kazachstanu Kassymem-Jomartem Tokajewem Xi wezwał do wspólnych wysiłków na rzecz ciągłego rozwijania współpracy dwustronnej w różnych dziedzinach i ciągłego rozwijania stosunków chińsko-kazachstańskich we właściwym kierunku.

Xi zwrócił uwagę, że Chiny i Kazachstan są stałymi wszechstronnymi partnerami strategicznymi, a ich przyjaźń ma solidne podstawy. Ten rok ma wyjątkowe znaczenie dla obu krajów, ponieważ Komunistyczna Partia Chin (KPCh) obchodzi 100. rocznicę powstania, a Kazachstan 30. rocznicę odzyskania niepodległości – zauważył Xi.

Współpraca wielokierunkowa

Xi podkreślił, że współpraca dwustronna w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) przyniosła wymierne korzyści mieszkańcom obu krajów, a także dała dobry przykład społeczności międzynarodowej. Zasugerował, że obie strony powinny nadal promować wysokiej jakości współpracę w zakresie pasów i dróg, zacieśniać współpracę w takich dziedzinach, jak potencjał przemysłowy, handel, rolnictwo i infrastruktura oraz stale poprawiać łączność.

Dodał również, że należy podjąć wspólne wysiłki na rzecz wspierania nowych obszarów wzrostu dla współpracy w zakresie zielonej energii, sztucznej inteligencji, handlu elektronicznego, finansów cyfrowych i innych obszarów oraz budowy zielonego Jedwabnego Szlaku i cyfrowego Jedwabnego Szlaku. Powiedział, że Chiny chcą pogłębić współpracę z Kazachstanem w takich dziedzinach jak telemedycyna i medycyna tradycyjna oraz nadal udzielać pomocy i wsparcia w walce Kazachstanu z pandemią COVID-19.

Dodał, że obie strony powinny również zacieśnić współpracę w zakresie egzekwowania prawa, bezpieczeństwa, obrony i innych obszarów, aby wspólnie utrzymać pokój i spokój w regionie.

Współpraca dwustronna i regionalna

Ze swojej strony Tokajew gorąco pogratulował KPCh z okazji setnej rocznicy jej powstania, dodając, że pod silnym przywództwem Xi Chiny dokonały historycznych osiągnięć w swoim rozwoju. Seria głównych inicjatyw i propozycji przedstawionych przez Chiny zyskała uznanie i wsparcie społeczności międzynarodowej – powiedział Tokajew, zauważając, że w szczególności pandemia COVID-19 dodatkowo udowodniła znaczenie i konieczność wezwania Chin do budowania społeczności ze wspólną przyszłością dla ludzkości.

,,Kazachstan i Chiny są stałymi, wszechstronnymi partnerami strategicznymi, a strona kazachska w żadnym wypadku nie zrobi rzeczy, które zaszkodzą interesom Chin.” – podkreślił prezydent Kazachstanu. Dodał, że jego kraj jest wdzięczny za szczepionki i inne cenne wsparcie, jakie Chiny zapewniają w walce z COVID-19 i jest gotowy do ciągłego cementowania i pogłębiania stosunków dwustronnych.

Wezwał do wspólnych wysiłków, aby poważnie zacieśnić współpracę Pasa i Drogi, w takich obszarach jak handel, gospodarka, infrastruktura i zdrowie. Powiedział, że Kazachstan jest również skłonny zintensyfikować komunikację i koordynację z Chinami w ramach takich regionalnych i międzynarodowych ram, jak Szanghajska Organizacja Współpracy oraz Konferencja na temat Współdziałania i Środków Budowy Zaufania w Azji.