Premier Armenii ustępuje i przygotowuje scenę do przedterminowych wyborów

Premier Armenii Nikol Paszynian złożył rezygnację, formalnie otwierając drogę do wyborów parlamentarnych w celu złagodzenia kryzysu politycznego wywołanego zeszłoroczną wojną z Azerbejdżanem.

„Zgodnie z porozumieniem zawartym z prezydentem i siłami politycznymi, dziś ustąpię, aby przeprowadzić wczesne sondaże parlamentarne 20 czerwca.” – ogłosił 25 kwietnia na Facebooku Paszynian. Prezydent Armenii Armen Sarkissian podpisał dekret akceptujący rezygnację rządu na podstawie art. 130 Konstytucji.

Paszynian powiedział, że planuje nadal pełnić swoje obowiązki premiera aż do głosowania i planuje wziąć udział w wyborach.

„Będę kandydatem na premiera.” – powiedział Paszynian, który wystartuje jako kandydat swojej partii Umowa Cywilna. „Jeśli ludzie zdecydują, żebym zrezygnował ze stanowiska premiera, spełnię ich wolę, a jeśli będą chcieli, żebym kontynuował moją pracę na stanowisku premiera, wypełnię też wolę ludu.”

Posunięcie to jest następstwem ostatnich zmian dokonanych w ormiańskim kodeksie wyborczym, które według opozycji mają na celu pomóc Paszynianowi w zwycięstwie.

Zmiany wypracowane przez sojusz Mój Krok Paszyniana przebudowują fragmenty ordynacji wyborczej wprowadzonej w 2016 r. przez Republikańską Partię Armenii (HHK), dwa lata przed objęciem urzędu przez Paszyniana.

Reformy zmienią system wyborczy z mieszanego na w pełni proporcjonalny. Do tej pory Ormianie głosowali na partie i sojusze, a także na indywidualnych kandydatów, podczas gdy następne wybory będą się odbywały tylko z listy partyjnej.

Armenia pogrążyła się w kryzysie politycznym od czasu podpisania przez Paszyniana w listopadzie 2020 r. wypracowanego przez Rosję rozejmu w celu zakończenia wojny z Azerbejdżanem o Górski Karabach. Po rozmowach z opozycją w marcu uzgodniono przeprowadzenie głosowania w czerwcu.

Sondaże opinii publicznej pokazują, że zaufanie publiczne do rządu Paszyniana gwałtownie spadło od czasu objęcia urzędu szefa rządu, a jego popularność spadła z 60 proc. do około 30.