Gruzińskie Marzenie podpisuje dokument kompromisowy zaproponowany przez UE

Przewodniczący parlamentu Archil Talakvadze powiedział, że rządząca partia Gruzińskie Marzenie podpisze proponowany przez UE dokument kompromisowy z 31 marca, mający na celu rozwiązanie gruzińskiego kryzysu politycznego.

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie podpisała zaproponowane przez UE porozumienie mediatora Christiana Danielssona, które dotyczy ,,ambitnej reformy wyborczej i sądowniczej” i przewiduje amnestię dla podejrzanych i skazanych za protesty w Tbilisi w czerwcu 2019 r., w tym obecnie uwięzionego szefa Zjednoczonego Ruchu Narodowego Niki Meli.

Partie opozycyjne, które domagają się powtórzenia wyborów parlamentarnych od listopada 2020 r., stwierdziły, że przeprowadzenie ponownych wyborów jest ich głównym żądaniem, podczas gdy propozycja Danielssona nie zawiera wzmianki o tej sprawie. Rządząca partia Gruzińskie Marzenie oświadczyła, że jest gotowa do podpisania umowy z „niewielkimi zmianami”.

Czas na ruch opozycji

Przewodniczący parlamentu gruzińskiego Archil Talakvadze powiedział wcześniej, że podpisanie porozumienia wskazuje na „wysoką odpowiedzialność partii rządzącej”.

,,Teraz pora na podpisanie porozumienia przez opozycję. Opozycja ma jeszcze jedną szansę, by potwierdzić, że przedkłada interesy państwa ponad własne interesy polityczne.” – powiedział Talakvadze.

Stwierdził, że propozycja UE nie obejmuje przeprowadzenia ponownych wyborów parlamentarnych, „ponieważ nasi partnerzy nie mają pytań o zasadność wyborów”. Talakvadze powiedział jednak, że jeśli partia rządząca nie otrzyma co najmniej 40 proc. głosów w tegorocznych wyborach samorządowych, partia będzie dyskutować o przeprowadzeniu ponownych wyborów parlamentarnych.

W porozumieniu, które zaproponował Danielsson, stwierdzono, że „wszystkie przyszłe wybory parlamentarne w Gruzji powinny być w pełni proporcjonalne. Następne dwie elekcje parlamentarne będą miały próg 2 proc. Stwierdzono również, że parlament „przyjmie ambitną reformę sądownictwa w obecnej kadencji parlamentarnej”. W dokumencie stwierdzono, że posłowie opozycji otrzymają pięć przewodniczących komisji w parlamencie.

Fiasko poprzednich negocjacji

W dokumencie cytowano opinię OBWE/ODIHR jako stwierdzenie, że wybory parlamentarne w Gruzji 31 ​​października „były konkurencyjne i ogólnie przestrzegano podstawowych wolności”.

Partie uznają swoją odmienną ocenę wyborów w 2020 r. i zgadzają się na objęcie mandatu parlamentarnego i udział w przyszłych wyborach na podstawie uzgodnionej powyżej reformy wyborczej, w interesie stabilności politycznej Gruzji oraz w celu realizacji tego porozumienia.

Danielsson, który został wcześniej wysłany do Gruzji na mediację przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela 12 marca, wrócił do Tbilisi 27 marca po niepowodzeniu jego poprzednich wysiłków mediacyjnych. Jednak jego drugie przybycie również zakończyło się bez rezultatu. Danilesson przed wyjazdem wyraził nadzieję, że strony podpiszą porozumienie w sprawie rozwiązania obecnego napięcia politycznego w kraju.