Abchazja i Osetia Południowa odrzucają ofertę Tbilisi ws. szczepień

Kierownictwo okupowanych przez Rosję gruzińskich regionów Abchazji i Osetii Południowej odrzuciło ofertę z Tbilisi szczepienia pracowników służby zdrowia i osób powyżej 65 roku życia.

Oba okupowane regiony w odpowiedzi na ostatnią ofertę gruzińskich urzędników oświadczyły, że spodziewają się otrzymać „niezawodne” szczepionki z Rosji.

Ministerstwo spraw zagranicznych Osetii Południowej stwierdziło, że oferta z Tbilisi była „zaskakująca” i cyniczna”. Stwierdzając, że ,,Południowa Osetia jest suwerennym i niezależnym państwem”, stwierdzono, że żadna z decyzji podjętych przez gruzińskich urzędników nie ma mocy prawnej. Abchascy urzędnicy również zadeklarowali, że nie mogą się doczekać pomocy ze strony ich „strategicznego partnera” – Rosji.

Gruzińscy urzędnicy oświadczyli wcześniej, że pracownicy medyczni i osoby powyżej 65 roku życia zamieszkałe w zajętych w 2008 roku regionach będą mogły zostać zaszczepione Covid-19 na terytorium kontrolowanym przez Tbilisi.

Gruzja, która otrzymała 43 200 dawek szczepionki AstraZeneca i 29 250 dawek szczepionki Pfizer, umożliwia grupom docelowym wybór między tymi dwoma preparatami. W przyszłym miesiącu kraj spodziewa się również dostawy chińskiej szczepionki Sinopharm.