Premier Armenii wzywa do zmian w systemie wyborczym przed wyborami

Premier Armenii Nikol Paszynian zapowiedział, że jego blok parlamentarny planuje przyjęcie poprawek, które zmieniłyby system wyborczy na w pełni proporcjonalny przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na czerwiec.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi w parlamencie 24 marca Paszynian wezwał do „prostych zmian” w ordynacji wyborczej, na mocy której wybierany będzie kolejny parlament.

Premier którego frakcja Mój Krok dominuje w Zgromadzeniu Narodowym, powiedział, że główna proponowana zmiana powinna dotyczyć mieszanego systemu wyborczego, w którym posłowie do parlamentu wybierani są z list partyjnych.

Przedstawiciele opozycyjnych partii Dostatnia Armenia i Jasna Armenia powiedzieli, że nie są za zmianami w ordynacji wyborczej przed wyborami 20 czerwca. Wskazali jednak, że ich partie i tak wezmą udział w sondażach.

Frakcja Paszyniana i opozycyjne ugrupowania zgodziły się na przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych w celu złagodzenia kryzysu politycznego wywołanego wojną z Azerbejdżanem o separatystyczny region Górskiego Karabachu.

Ormiańscy ustawodawcy zagłosowali za to za zniesieniem stanu wojennego, wprowadzonego na początku wojny z Azerbejdżanem. Głosowanie z 24 marca jest częścią wyborczego porozumienia między premierem a opozycją.

Projekt ustawy został zainicjowany przez opozycyjne frakcje oraz został wsparty przez większość bloku rządzącego – 118 głosów za i jednym wstrzymującym się na 132-osobowym zgromadzeniu.

Powiązany artykuł