Turkmenistan: Rozmowy z Talibami o bezpieczeństwie i energetyce

Na zaproszenie strony turkmeńskiej Aszchabad odwiedziła delegacja kierowana przez szefa biura politycznego ruchu talibskiego Mułły Abdula Ghaniego Baradara.

6 lutego 2021 r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Turkmenistanu kierownictwo resortu spotkało się z delegacją Biura Politycznego Talibów, na czele której stanął szef biura Mułły Abdul Ghani Baradar.

Przedstawiciele Talibów spotkali się z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Turkmenistanu Raszidem Meredowem. Warto zauważyć, że oficjalne oświadczenie turkmeńskiego MSZ nie precyzuje, kto dokładnie spotkał się z liderami talibów ze strony turkmeńskiej, a państwowe media turkmeńskie nie informowały o wizycie przedstawicieli talibów.

Wsparcie Talibów dla TAPI i nowej kolei

W trakcie rozmów strony podkreśliły znaczenie ustanowienia i utrzymania pokoju i stabilności w Afganistanie. Podkreślono również poparcie Turkmenistanu dla ludności afgańskiej, w szczególności zwracając uwagę na kwestię energetyki, transportu i łączności. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turkmenistanu, gabinet polityczny talibów wyraził pełne poparcie dla realizacji projektów infrastrukturalnych mających na celu zapewnienie dobrobytu i dobrobytu ludności afgańskiej.

Afgańskie media podały, że Talibowie zobowiązali się nie stanowić zagrożenia dla projektów infrastrukturalnych Turkmenistanu w Afganistanie. Wcześniej można było dostrzec, że jeden z problemów, z jakimi boryka się Aszchabad w ramach długoterminowego projektu TAPI transportu turkmeńskiego gazu przez Afganistan do Pakistanu i Indii, wiąże się z brakiem bezpieczeństwa, drugi zaś z trudnościami finansowymi.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turkmenistanu, po rozmowach przedstawiciele talibów, których turkmeńskie MSZ nazywa „delegacją afgańską”, wygłosili oświadczenie i odpowiedzieli na pytania dziennikarzy. Mohammad Suhail Shahin, przedstawiciel biura politycznego i talibskiej grupy negocjacyjnej, podziękował stronie turkmeńskiej za zaproszenie i gościnność Turkmenistanu.

Stwierdził, że rozmowy z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych Turkmenistanu Raszidem Meredowem i jego delegacją były otwarte i przyjacielskie, a także zwrócił uwagę na „obecne i przyszłe wsparcie polityczne i gospodarcze” udzielane przez Turkmenistan.

„Na szczególną uwagę i ocenę zasługuje realizacja projektów infrastrukturalnych w Afganistanie zainicjowanych przez Turkmenistan. Nie ulega wątpliwości, że rozpoczęcie budowy takich projektów jak TAPI i kolej z Turkmenistanu do Afganistanu przyczyni się do osiągnięcia pokoju i rozwoju gospodarczego w Afganistanie. W czasie, gdy z jednej strony trwa walka o niepodległość naszego kraju, my z kolei dbając o ochronę wszystkich projektów narodowych realizowanych w naszym kraju, staramy się wnieść niezbędny wkład w dobrobyt naszego narodu i rozwoju państwa.”- powiedział na konferencji prasowej Mohammad Suhail Shahin.

Kolejny sukces Aszchabadu

Stanowisko rządu afgańskiego w sprawie negocjacji jest nieznane. Kabul nie skomentował rozmów w Aszchabadzie. Dialog w stolicy Turkmenistanu rozpoczął się po tym, jak Pentagon niedawno ogłosił, że talibowie nie wywiązują się ze swoich zobowiązań zawartych w afgańskim porozumieniu pokojowym ze Stanami Zjednoczonymi w zeszłym roku.

Poparcie Talibów dla projektu TAPI to drugie duże osiągnięcie w eksporcie gazu z Turkmenistanu, osiągnięte w ciągu kilku tygodni po zawarciu porozumienia Aszchabadu i Baku na spornym złożu na Morzu Kaspijskim. Kwestionowana od trzydziestu lat umowa Azerbejdżanu i Turkmenistanu docelowo pozwoli na realizację projektu transkaspijskiego, a turkmeński gaz być może trafi bezpośrednio na rynki europejskie.

Powiązany artykuł