Turkmenistan pracuje nad rejestracją drugiej rosyjskiej szczepionki na COVID-19

Kontynuowane będą prace nad rejestracją w Turkmenistanie nowej rosyjskiej szczepionki „EpiWakKorona” przeciwko COVID-19 – informuje Państwowa Agencja Informacyjna Turkmenistanu. Odpowiednie decyzje w tej sprawie wydał prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow.

Szef państwa podkreślił znaczenie podejmowania działań w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych. Wcześniej Turkmenistan zarejestrował i wydał odpowiedni certyfikat dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko koronawirusowi.

Turkmenistan jako pierwszy kraj w Azji Centralnej oficjalnie zatwierdził stosowanie Sputnika V na swoim terytorium i wszedł do pierwszej dziesiątki krajów, w których została zarejestrowana. Szef państwa zwrócił uwagę na znaczenie podejmowania działań w zakresie profilaktyki i kontroli chorób zakaźnych.

Szczepienia pomimo oficjalnego braku pandemii

Jak wcześniej Ministerstwo Przemysłu i Handlu Rosji poinformowało, rosyjscy producenci sprzętu medycznego promują swoje produkty na rynku lokalnym i biorą aktywny udział w specjalistycznych imprezach wystawienniczych w Turkmenistanie.

Turkmenistan wprowadził obowiązkowe przedstawienie zaświadczenia o nieobecności COVID-19 przy rejestracji na lot. Zaświadczenie muszą przedstawić zarówno obywatele Turkmenistanu, jak i obcokrajowcy i bezpaństwowcy. Wcześniej Aszchabad otrzymał transport leków z Biura Regionalnego na Europę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO / Europa), aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w kraju.

W Turkmenistanie rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę przygotowania do szczepień. Wraz ze szkoleniem materialnym i technicznym tworzone są grupy obywateli do szczepień.

Prawdopodobnie decyzja o szczepieniu zostanie podjęta na podstawie wyników analizy na obecność przeciwciał. Osoby które mają przeciwciała nie zostaną zaszczepione. Media niezależne od władz i analitycy uznają za trudne wyjaśnienie, w jaki sposób można wykryć przeciwciała w populacji kraju, który oficjalnie deklaruje brak koronawirusa.

Władze Turkmenistanu oficjalnie nie komentują przygotowań do szczepień.

Od samego początku globalnej pandemii koronawirusa władze Turkmenistanu zaprzeczały obecności choroby w kraju. Badane i zaszczepione mają być osoby z kategorii 60+ oraz z grup ryzyka. Pierwsze partie rosyjskich szczepionek już dotarły do kraju, następne dostawy spodziewane są pod koniec miesiąca.

Istnieją spekulacje, że szczepionka „Pfizer-BioNTech” również została sprowadzona do kraju, ale nic nie wiadomo o jej rejestracji. W ciągu sześciu miesięcy w kraju wybuchła choroba. Szpitale borykają się z bezprecedensowym napływem pacjentów z objawami COVID-19. Wzrosła śmiertelność, pogrzeby stały się częstsze, grabarze pracują w trybie awaryjnym.

Na początku stycznia Turkmenistan zaczął tworzyć listy obywateli narażonych na wysokie ryzyko szczepień przeciwko koronawirusowi. Pracownicy służby zdrowia zostali poinformowani, że szczepienia rozpoczną się na początku lutego. Do grupy wysokiego ryzyka należeli także pracownicy służby zdrowia i nauczyciele. Gromadzenie i rejestrację danych powierzono miejscowym lekarzom rodzinnym.

Powiązany artykuł