Kazachstan grozi Rosji odwetem za ograniczenia importu warzyw

Minister Handlu i Integracji Kazachstanu Bakhyt Sułtanow wezwał Rosselchoznadzor do zniesienia ograniczeń nałożonych na import kazachskich pomidorów i ostrzegł o możliwości podjęcia działań odwetowych.

„Jeśli Moskwa nie odwoła decyzji, Kazachstan jest gotów podnieść tę kwestię do dyskusji na najbliższym posiedzeniu Rady EAEU (Eurazjatycka Unia Gospodarcza) 29 stycznia i, jeśli to konieczne, zainicjować dyskusję na posiedzeniu Eurazjatyckiej Rady Międzyrządowej 5 lutego w Ałmaty. W ostateczności Kazachstan może przejść do wprowadzenia tych samych środków na rosyjskie towary.”- napisał Sułtanow na Facebooku.

Przypomniał, że w grudniu Rosja nałożyła ograniczenia na import kazachskich pomidorów i papryki pod pretekstem obecności w nich „wirusa powodującego marszczenie się owoców”.

„Nie tylko nasi sąsiedzi odkryli nieistniejącego wirusa w kazachskich produktach, ale Rosja naruszyła również ramy prawne Unii Euroazjatyckiej. Faktem jest, że wirus nie znajduje się na ujednoliconej liście obiektów kwarantanny EAEU. Oznacza to w zasadzie kontrolę sanitarną a więc tym bardziej Rossielchoznadzor nie miał prawa wprowadzać żadnych ograniczeń.” – stwierdził minister.

Według niego strona kazachska dwukrotnie podniosła tę kwestię na terenie Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej i dwukrotnie skierowała oficjalne apele do EWG.

„Niemniej jednak po raz kolejny apelujemy do naszych kolegów z Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej: takie obecne bariery nie powinny istnieć we wzajemnym handlu. Jedna przestrzeń gospodarcza powinna przynosić wzajemne korzyści wszystkim graczom, a nie stać się areną do przeciągania liny interesów narodowych.” – zauważył Sułtanow.

Dodał, że Rosselchoznadzor zniósł zakaz importu produktów Greenhouse-Qaztomat LLP z regionu Pawłodar. Teraz podobne decyzje czekają firmy z dwóch innych regionów.

W grudniu Rosja nałożyła ograniczenia na import kazachstańskich pomidorów i papryki pod pretekstem obecności w nich wirusa, który powoduje marszczenie się warzyw. Z kolei kontrola Ministerstwa Rolnictwa Kazachstanu nie wykazała obecności wirusa w pomidorach, których import do Federacji Rosyjskiej jest zakazany.

Powiązany artykuł