Armenia przygotowują się do pierwszej fazy szczepień na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło plany rozpoczęcia szczepień od marca około 3 procent populacji Armenii przeciwko COVID-19.

Gajane Sahakian, zastępca dyrektora Ormiańskiego Narodowego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, powiedziała w piątek, że pierwsza partia szczepionki opracowanej przez brytyjską firmę AstraZeneca i Oxford University wkrótce trafi do kraju.

Sahakian powiedziała, że wyboru szczepionki dokonał dostawca, globalne partnerstwo COVAX Facility, wspierane przez Światową Organizację Zdrowia. COVAX podpisał kontrakt na dostawy z rządem Armenii pod koniec ubiegłego roku.

Jak mówi Sahakian, „pierwsza faza” szczepień obejmie pracowników medycznych, personel domów opieki, osoby w wieku 65 lat i starsze, a także młodszych Ormian cierpiących na choroby przewlekłe. Zostało to zalecane na początku tego tygodnia przez rządową komisję ekspertów ds. zdrowia.

Komisja stwierdziła, że ​​jako następni, którzy otrzymają szczepionki, powinni być pracownicy wojskowi i organów ścigania, ratownicy i pracownicy transportu publicznego, urzędnicy, nauczyciele i wykładowcy uniwersyteccy. Nie jest jasne, kiedy ta grupa przystąpi do procesu szczepienia.

Sahakian powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​władze planują zaszczepić tylko 10 procent populacji Armenii. Dodała, że władze prowadzą obecnie negocjacje z rosyjskimi urzędnikami w sprawie ewentualnego nabycia „dużej ilości” rosyjskiej szczepionki Sputnik V, jednak nie podała dokładnych szczegółów.

Sahakian nie powiedziała też, czy szczepionki COVID-19 mogłyby być dostępne dla większego odsetka populacji jeszcze w tym roku. Podkreśliła tylko, że szczepienia będą dobrowolne. Ministerstwo Zdrowia Armenii zarejestrowało do tej pory ponad 165 711 przypadków koronawirusa i co najmniej 3030 zgonów z ich powodu. Uważa się, że rzeczywista liczba przypadków jest znacznie wyższa.

Powiązany artykuł