Kirgistan zwraca się do Chin o ułatwienie spłaty długu

Minister spraw zagranicznych Kirgistanu zwrócił się do Chin o ułatwienie spały długu wobec Pekinu gwarantując bezpieczeństwo chińskim firmom i przedsiębiorstwom. Serwis prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kirgistanu donosi.

16. listopada Rusłan Kazakbajew odbył rozmowę telefoniczną ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Ministrowie omówili aktualne kwestie współpracy kirgisko-chińskiej, realizacji wcześniej wypracowanych porozumień między Kirgistanem a Chinami.

Kazakbajew potwierdził zaangażowanie strony kirgiskiej na rzecz ciągłości rozwoju przyjaznych i dobrosąsiedzkich stosunków z Chinami. Poinformował o aktualnej sytuacji politycznej w Kirgistanie stabilizacji sytuacji społeczno-politycznej, a także o zbliżających się przedterminowych wyborach prezydenckich, które odbędą się 10. stycznia 2021 r.

Walka z koronawirusem przedmiotem współpracy

Szczególną uwagę zwrócono na wspólną walkę z rozprzestrzenianiem się pandemii zarażenia koronawirusem. W tym kontekście minister spraw zagranicznych Kirgistanu wyraził wdzięczność stronie chińskiej za znaczącą pomoc humanitarną i stałe wsparcie Kirgistanu w walce z COVID-19.

Odnotowując z satysfakcją osiągnięcia Chińskiej Republiki Ludowej w opracowaniu nowej szczepionki, która znajduje się na ostatnim etapie testów, Kazakbajew z zadowoleniem przyjął gotowość strony chińskiej do rozprowadzania szczepionek, udostępniając je Kirgistanowi.

„Wobec negatywnego wpływu zarażenia koronawirusem na sytuację ekonomiczną szef MSZ Kirgistanu zwrócił uwagę na znaczenie pomocy w zmniejszaniu obciążenia budżetu kraju zadłużeniem zagranicznym” – czytamy w komunikacie resortu dyplomacji Kirgistanu.

Rusłan Kazakbajew zwrócił szczególną uwagę, że rząd podejmie niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa firmom i przedsiębiorstwom z sąsiedniego kraju, a także Chińczykom pracującym w Kirgistanie.

Rozmowy z chińskimi przedsiębiorstwami

Jak informuje MSZ Kirgistanu, w tym celu rząd w Biszkeku planuje zorganizować konferencję z udziałem przedstawicieli czołowych chińskich firm i przedsiębiorstw w Kirgistanie w celu szczegółowego omówienia problematycznych kwestii.

Minister spraw zagranicznych Chin zaznaczył, że strona chińska jest zainteresowana dalszym wzrostem eksportu produktów z Republiki Kirgiskiej do ChRL, w tym szczególnie węgla kamiennego do przygranicznych regionów ChRL. Wyraził gotowość strony chińskiej do kontynuowania aktywnej współpracy z Republiką Kirgiską w aktualnych kwestiach z agendy międzynarodowej.

Ministrowie omówili także kwestie pełnego funkcjonowania punktów kontrolnych Torugart i Irkeshtam na kirgisko-chińskiej granicy, aby zwiększyć natężenie ruchu towarowego między Kirgistanem a Chinami.