Kirgistan: Symboliczne zburzenie ogrodzenia wokół gmachów rządowych

Władze kirgiskie zburzyły żelazne ogrodzenie i bramy wokół głównego budynku rządowego w Biszkeku, w którym mieści się gabinet prezydenta i parlament. Inicjatywa, której autorem jest pełniący obowiązki burmistrza stolicy, Balbak Tulobajew, można okreslić „symboliczną”.

Tulobajew powiedział 6. listopada, że ​​decyzja została podjęta na wniosek przewodniczącego parlamentu Talanta Mamutowa, który również był obecny na miejscu w trakcie wyburzenia bramy.

„Pomysł został zainicjowany przez premiera i pełniącego obowiązki prezydenta Sadyra Żaparowa. Posunięcie to można określić jako symboliczne działanie pokazujące, że wszystkie bariery między władzą a ludźmi zniknęły” – powiedział Tulobajew.

Burmistrz Biszkeku dodał, że część żelaznego ogrodzenia, na której znajduje się duża tablica upamiętniająca obywateli, którzy zginęli podczas antyrządowych protestów z 2010 roku, w trakcie których obalony został prezydent Kurmanbek Bakiejw, nie zostanie usunięta.

Miesiąc politycznego niepokoju w Kirgistanie

W Kirgistanie w ciągu ostatniego miesiąca panował chaos po zarzutach kupowania głosów i innych nieprawidłowości, w trakcie wyborów parlamentarnych 4. października. Masowe protesty przeciwko wynikom, które przyniosły zwycięstwo głównie partiom sprzymierzonym z rządem prezydenta Sooronbaja Dżeenbekowa, obaliły rząd i doprowadziły do ​​dymisji prezydenta.

Sadyr Żaparow, były prawicowy premier, który został uwięziony pod zarzutem uprowadzenia politycznego rywala, został uwolniony z więzienia w trakcie demonstracji i zatwierdzony 14. października przez parlament jako premier.

Później przejął również obowiązki prezydenta, gdy głowa państwa oraz szef parlamentu zrezygnowali ze swoich stanowisk. Żaparow zapowiedział także, że będzie kandydował na prezydenta (wybory prezydenckie zaplanowano na 10. stycznia 2021 r.), jeśli zatwierdzone zostaną poprawki do konstytucji, które na to pozwolą.

Od 6. listopada siedmiu polityków oficjalnie poinformowało Centralną Komisję Wyborczą (BShK) o zamiarze kandydowania na urząd prezydenta.

Są to: były przewodniczący parlamentu Kanatbek Isajew, lider partii kirgiskiej Adakhan Madumarow, lider partii El Uchun (Dla Ludu) Arstanbek Abduldajew, były przywódca partii Egemen (Suweren) Bektur Asanow, historyk Kuban Chorojew, ekspert i analityk polityczny, Bakut Baketajew i działacz opozycji Nazarbek Nyshanow.