Wizyta prezydenta Azerbejdżanu w Kirgistanie: fundusz rozwoju i połączenie lotnicze

Powstanie Fundusz Rozwoju Kirgistanu-Azerbejdżanu z kapitałem początkowym 25 mln USD. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane podczas państwowej wizyty prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa w Kirgistanie.

Stosunki gospodarcze między obydwoma krajami wciąż nie są zbyt rozwinięte. W 2012 roku nie powiódł się plan budowy wspólnego zakładu przetwórstwa ropy naftowej w Kirgistanie. Podczas wizyty prezydenta Azerbejdżanu nie było o nim wzmianki. 11 października po raz pierwszy z państwową wizytą do Kirgistanu przybył Ilham Alijew. Powitał go prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow, po czym odbyła się pierwsza sesja Rady Międzypaństwowej.

Ponadto Gabinet Ministrów Kirgistanu i rząd Azerbejdżanu osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia Funduszu Rozwoju Kirgistanu i Azerbejdżanu. Ponadto szefowie poszczególnych resortów podpisali program, protokół i memorandum o współpracy w swoich dziedzinach.

Zwiększyć wolumen obrotów handlowych

Chociaż między Kirgistanem a Azerbejdżanem istnieją stosunki polityczno-dyplomatyczne, współpraca gospodarcza nie została uregulowana. Roczny obrót handlowy obu krajów wynosi tylko około 100 mln USD. Inicjatywa otwarcia trasy lotniczej Biszkek-Baku była podnoszona od 2010 roku, ale nie doszła do skutku.

„Cieszy fakt, że istnieje wspólne zrozumienie potrzeby zwiększenia wymiany handlowej między tymi dwoma krajami. Jednak obecny poziom handlu nie osiągnął jeszcze swojego potencjału. Cieszymy się z obecności społeczności biznesowej Azerbejdżanu na naszym rynku i jesteśmy otwarci na dalszą współpracę jako partner. Gwarantujemy ochronę inwestorów i jesteśmy gotowi stworzyć najkorzystniejsze warunki.” – powiedział prezydent Sadyr Żaparow.

Podczas oficjalnej wizyty Żaparowa w Azerbejdżanie w kwietniu br. Ministerstwo Rolnictwa osiągnęło porozumienie o współpracy. Biszkek zamierza sprowadzać z Baku produkty naftowe i sprzedawać do niego lekkie towary przemysłowe i rolnicze. Prezydent Ilham Alijew powiedział również, że handel między Kirgistanem a Azerbejdżanem nie jest jeszcze korzystny dla obu stron.

„Wierzę, że porozumienia osiągnięte podczas mojej wizyty państwowej w Kirgistanie poprawią współpracę we wszystkich dziedzinach. Oczywiście nie jesteśmy zadowoleni z wyników handlowych. Myślę jednak, że przedstawione plany w krótkim czasie zwiększą wolumen handlu. Azerbejdżan jest również zainteresowany realizacją projektów inwestycyjnych w Kirgistanie.”

W 2012 roku Kirgistan i Azerbejdżan zgodziły się na budowę wspólnej rafinerii o przepustowości 2 mln ton ropy rocznie w celu zapewnienia zakupu paliw i smarów z Rosji, ale później przedsięwzięcie się nie udało. Kirgistan zużywa rocznie 1 mln ton oleju opałowego. Podczas wizyty Ilhama Alijewa w Kirgistanie projekt naftowy nie był omawiany. Być może inicjatywa nie powiodła się, ponieważ dostarczanie ropy do Kirgistanu jest kosztowne.