Kirgistan zakupi więcej energii elektrycznej z Kazachstanu

Wicepremier Kirgistanu Rawszanbek Sabirow powiedział, że w 2020 roku Kirgistan kupi od Kazachstanu 500 mln kilowatogodzin energii elektrycznej. Informacja została podana przez wicepremiera na posiedzeniu parlamentu 5. listopada.

Według wicepremiera potrzebę importu energii z Kazachstanu tłumaczy niewielka ilość wody w zbiorniku Toktogul. Wolumen energii zaimportowany z Kazachstanu powinien wystarczyć na pomyślne przejście okresu jesienno-zimowego.

„Do tej pory w zbiorniku Toktogul zgromadziło się 14,7 miliardów metrów sześciennych wody. To o 2 miliardy metrów sześciennych mniej niż w 2019 roku. Zgodnie z zarządzeniem rządu dokonano wymiany z Kazachstanem 300 mln kWh energii elektrycznej. Ponadto zdecydowano się na import 500 milionów kW / h z Kazachstanu do końca 2020 roku po cenie 2,4 dolara za kilowatogodzinę”- wyjaśnił Sabirow.

Według prognoz do listopada 2020 roku objętość wody w zbiorniku Toktogul wyniesie około 14,9 miliarda metrów sześciennych. W poprzednich latach w tym czasie osiągał 17-19 miliardów metrów sześciennych.

Wcześniej operator zbiornika wodnego poinformował, że w zbiorniku Toktogul zgromadziło się mniej wody niż w zeszłym roku, co tłumaczy się tym, że do rzeki Naryn spłynęło mniej wody z góry Tienszan. Zbiornik ten ma maksymalną objętości 19 miliardów 500 milionów metrów sześciennych wody.

Według Narodowego Holdingu Energetycznego Republiki Kirgiskiej od czerwca do sierpnia Kirgistan dostarczył Kazachstanowi 300 mln kWh energii elektrycznej. Kazachstan w ramach dwustronnego porozumienia ze swoim sąsiadem dostarczy taki sam wolumen energii elektrycznej do Kirgistanu.