Rosja i Tadżykistan negocjują ruch samolotów czarterowych

Listopad jest kolejnym miesiącem negocjacji władz lotnictwa cywilnego Tadżykistanu i Federacji Rosyjskiej w sprawie regularnej obsługi lotów czarterowych. Jak informują nieoficjalnie źródła z Ministerstwa Transportu Tadżykistanu, strona rosyjska postawiła warunek, że większość lotów musi być obsługiwana przez rosyjskie linie lotnicze.

Ostatnio prowadzone negocjacje między Duszanbe a Moskwą były bliskie sukcesu, ale załamały się na ostatnim etapie. Władze Tadżykistanu ogłosiły w lipcu, że są gotowe do wznowienia lotów z Rosją, ale Moskwa nie skorzystała z oferty.

„Obecnie prowadzimy negocjacje, wyjaśniamy wszystkie aspekty i omawiamy harmonogram lotów czarterowych na listopad. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dni dojdziemy do porozumienia i wszystko będzie dobrze”- poinformowała Agencja Lotnictwa Cywilnego Tadżykistanu, zwracając uwagę, że dokładna data wznowienia regularnych lotów między Tadżykistanem a Rosją jest wciąż nieznana.

W piątek 30. października wykonano sześć lotów czarterowych z Rosji do Tadżykistanu. Zgodnie z rozkładem połączeń czarterowych, trzy loty były obsługiwane z Moskwy, jeden lot z Sankt Petersburga, Jekaterynburga i Ufy. 31. października wykonano trzy loty czarterowe z Moskwy i jeden z Krasnojarska.

Wszystkie te loty były koordynowane z rosyjskimi władzami lotnictwa cywilnego, lecz nadal nie wiadomo, czy regularne loty między Tadżykistanem a Rosją zostaną wznowione w tym roku. Ruch lotniczy między dwoma państwami został zawieszony od 20. marca 2020 roku.

Władze Tadżykistanu zawiesiły wszystkie loty międzynarodowe wiosną tego roku. Kraj zamknął lotniska o północy z 19. na 20. marca w obawie o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do tej pory obsługiwane były tylko loty czarterowe mające na celu powrót obywateli Tadżykistanu, którzy utknęli w innych krajach na emigracji zarobkowej. Na początku sierpnia Tadżykistan wznowił regularne loty do Dubaju.

Szacuje się, że każdego roku do Rosji migruje do pracy milion Tadżyków. Podczas gdy imigranci podróżują o każdej porze roku, wiosną i latem panuje rozkwit emigracji, ponieważ wraz z ciepłą pogodą otwierają się możliwości pracy w rolnictwie i budownictwie. Ministerstwo Pracy Tadżykistanu podaje, że liczba Tadżyków, którzy do tej pory wyjeżdżali za granicę do pracy w 2020 roku, spadła o 57 procent w stosunku do liczby z 2019 roku.