Gruzja: Rząd wzmacnia obostrzenia w związku z drugą falą pandemii

Rząd w Tbilisi poinformował, że zakrywanie ust i nosa na otwartych przestrzeniach w trzech głównych miastach Gruzji – Tbilisi, Kutaisi i Batumi – jest zdecydowanie zalecane, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Gruzja poinformowała dzisiaj o 1941 nowych przypadkach koronawirusa, co jest rekordową liczbą od czasu, gdy kraj potwierdził swój pierwszy przypadek wirusa pod koniec lutego 2020 r.

Na dzień dzisiejszy Gruzja potwierdziła łącznie 26 503 przypadków COVID-19 od 26. lutego, w tym 10 163 wyzdrowień i 193 zgony; 16 121 osób pozostaje zakażonych wirusem.

Wczoraj w Gruzji rozpoczęto szybkie testy na obecność COVID-19, które dają wyniki w mniej niż 30 minut. Metoda ta polega na bezpośrednim wykrywaniu białek wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z nosa i innych wydzielinach z dróg oddechowych

Większość nowych przypadków odnotowano w regionach Tbilisi, Adżarii i Imereti. Jeśli ludzie zastosują się do zaleceń i będą nosić maski na twarz, rozprzestrzenianie się wirusa może zmniejszyć się o 70 procent ”- powiedziała wczoraj szefowa administracji rządu Gruzji Natia Mezvrishvili.

Mezvrishvili dodała, że policja i Ministerstwo Zdrowia będą monitorować noszenie masek na twarzy na otwartych przestrzeniach w trzech największych miastach w kraju. Ludzie będą karani grzywną za nie noszenie masek na twarzy w zamkniętych miejscach publicznych i transporcie. Gruzińska minister zdrowia Ekaterine Tikaradze poinformowała, że kraj ma zabezpieczonych 700 000 testów na koronawirusa.

W związku z narastającą drugą falą pandemii Unia Europejska usunęła Gruzję z listy bezpiecznych krajów. Współczynnik rozprzestrzeniania się koronawirusa w ciągu ostatnich ośmiu dni wyniósł 1,4. Około 0,66 proc. z 3,7 miliona populacji Gruzji zaraziło się wirusem. W republice przeprowadzono łącznie 819 951 testów na COVID-19 wśród 22,06 proc obywateli.