Gruzja odnotowuje rekord dziennych przypadków COVID-19

Gruzji zanotowała w ciągu ostatniej doby wzrost 1351 nowych przypadków koronawirusa, co stanowi nowy rekord od początku pandemii. Jak podaje rząd w Tbilisi całkowita liczba przypadków w tym kraju wynosi 21 208.

1194 nowych przypadków zarejestrowano 20. października, 1186 10. października i 1192 18. października. W ciągu ostatniej doby zmarło 14 osób. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych w Gruzji wyniosła 172 osoby.

W ciągu ostatnich 24 godzin wyzdrowiało 337 osób. Całkowita liczba ozdrowieńców sięgnęła 9003 osób (42,45 proc. zakażonych). Liczba osób poddanych kwarantannie w ciągu ostatnich 24 godzin spadła o 1945 do 4462. Około 1772 osób przechodzi leczenie w specjalnych hotelach pod nadzorem lekarza. To o 352 więcej niż dzień wcześniej.

Tbilisi i Adżaria w czołówce zachorowań

Współczynnik rozprzestrzeniania się koronawirusa w ciągu ostatnich ośmiu dni wyniósł 1,43. Około 0,57 proc. z 3,7 mln populacji Gruzji zaraziło się wirusem. W Gruzji przeprowadzono w sumie 800 789 testów COVID-19 na 21,54 proc. wszystkich obywateli.

Najwięcej zakażeń notuje się w regionie Tbilisi oraz nadmorskim, przygranicznym regionie Adżarii (odpowiednio 445 i 369 przypadków)

Od dziś obywatele Gruzji powracający z innych krajów z negatywnym wynikiem testu na obecność wirusa zamiast kwarantanny będą wysyłani do samoizolacji. Większość z 12033 pacjentów z Covid-19 w Gruzji jest leczonych w hotelach lub w domu, ponieważ mają łagodne objawy lub ich brak.

Pacjenci przebywający w hotelach i w domu są pod opieką lekarzy. Do szpitali trafiają tylko krytyczni pacjenci i osoby z chorobami przewlekłymi – poinformowała dziś przedstawiciel rządu Gruzji Natia Mezvrishvili.

Gruzja bez stanu wyjątkowego

Premier Gruzji Giorgi Gakharia oświadczył, że rząd nie planuje ogłosić stanu wyjątkowego ani wprowadzić żadnych innych systemowych ograniczeń w związku z poważnym wzrostem zachorowań na koronawirusa.

Powiedział, że niedawny wzrost liczby nowych infekcji był „absolutnie oczekiwany”, a rząd podjął „wszelkie środki”, aby przygotować się na drugą falę koronawirusa. Gacharia dodał, że nałożenie ograniczeń systemowych podczas pierwszej wiosennej fali wirusa było „bardzo konieczne”, ponieważ Gruzja, podobnie jak większość krajów na świecie, „nie miała nawet wystarczającej liczby masek”.

,,Teraz nasz system opieki zdrowotnej jest gotowy do zarządzania wirusem. Zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Teraz rząd jest w stanie poradzić sobie ze zwiększoną liczbą przypadków, aby pomóc naszym obywatelom zachować miejsca pracy i pomóc gospodarce”- powiedział Gakharia.