Prezydent Kasym-Żomart Tokajew złożył oficjalną wizytę we Francji w dniach 4-5 listopada, spotykając się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i czołowymi liderami biznesu. W szybko zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym wizyta Tokajewa we Francji, jego druga w ciągu dwóch lat, sygnalizuje pogłębiające się partnerstwo strategiczne z Francją, jednym z najbardziej wpływowych państw Unii Europejskiej.
Wizyta Tokajewa była czymś więcej niż rutynową wymianą dyplomatyczną. Pod wieloma względami kontynuowała dialog, który rozpoczął się w listopadzie 2022 r. jego pierwszą wizytą w Paryżu jako prezydenta Kazachstanu, a rok później wizytą Macrona w Kazachstanie. Te wzajemne wymiany informacji na wysokim szczeblu odzwierciedlają ożywione skupienie się Francji na Kazachstanie i Azji Centralnej w swojej polityce zagranicznej i podkreślają aspiracje Kazachstanu do zbudowania silnej obecności w Europie.
Dla Tokajewa wizyta miała „wyjątkowe znaczenie” i wyznaczyła nowy kamień milowy w strategicznym partnerstwie między Kazachstanem a Francją. „Dziś nasze kraje prowadzą aktywny i oparty na zaufaniu dialog polityczny. Kazachstan i Francja ściśle współpracują ze sobą na arenie międzynarodowej, wspólnie promując zasady pokoju i zrównoważonego rozwoju za pośrednictwem platform wielostronnych” – powiedział Tokajew, zwracając się do Macrona na rozszerzonym spotkaniu z delegacjami 5 listopada.
Globalne zmiany i wyzwania, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa, stają się naturalnymi katalizatorami bliższych relacji między oboma krajami. Rozwój stosunków Kazachstanu z Francją, z punktu widzenia politycznego, handlowego i inwestycyjnego, leży w interesie narodowym obu stron. Kazachstan i Francja wykazują podobieństwo w fundamentalnych zasadach kultury strategicznej obu narodów – solidarności, równości i pokoju. Ta wspólna płaszczyzna jest ważnym punktem wyjścia, który pokazuje podobnie myślące zachowanie narodów i wspólną perspektywę na globalne zmiany na świecie i strategie dostosowania się do nich.
Intensyfikacja handlu i inwestycji
Wymiana handlowa między Kazachstanem a Francją stale rośnie, a Francja jest jednym z kluczowych partnerów handlowych i inwestycyjnych Kazachstanu. Według Kazachskiego Biura Statystyki Narodowej w 2023 r. wolumen handlu osiągnął 4,2 mld USD, z czego 2,9 mld USD pochodziło z kazachskiego eksportu, a 1,3 mld USD z importu. Tylko w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku dane handlowe osiągnęły 4 miliardy dolarów.
Francja jest również znaczącym inwestorem w gospodarce Kazachstanu. Z danych kazachstańskiego MSZ wynika, że od 2005 roku skumulowane francuskie inwestycje w Kazachstanie przekroczyły 19 mld dolarów. W Kazachstanie działa około 200 firm z kapitałem francuskim, w tym największe koncerny, takie jak Total, Orano, Airbus, Air Liquide, Alstom, Idemia, Saint-Gobain czy Danone. Spółki joint venture zajmują się produkcją lokomotyw elektrycznych, sprzętu kolejowego, wyrobów tytanowych dla przemysłu lotniczego, farmaceutyków i produktów spożywczych.
Wizyta w Paryżu zakończyła się podpisaniem wielu umów o wartości 2,2 mld USD. W Kazachstanie istnieją znaczne możliwości dla francuskich inwestorów. Francuskim inwestorom w Kazachstanie może pojawić się szeroki wachlarz możliwości w zakresie maszyn rolniczych, połączeń, które pomogą zmaterializować niekwestionowaną wolę prezydenta Tokajewa do modernizacji i rozbudowy portów Kuryk i Aktau o zdolności przeładunkowe i eksportowe. Duży potencjał wzrostu ma również sektor energii odnawialnej. Francja zyskała już dobrą reputację dzięki znaczącym projektom Air Liquide i TotalEnergies, polegającym na budowie elektrowni wodorowych, wiatrowych i słonecznych w południowym i wschodnim Kazachstanie.
Co to oznacza?
Współpraca z Francją wpisuje się w wielowektorową politykę zagraniczną Kazachstanu. Z drugiej strony, doświadczenie Francji w takich dziedzinach jak energetyka i infrastruktura dobrze wpisuje się w ambicje Kazachstanu na rynku wewnętrznym. Ponieważ Kazachstan dąży do zmniejszenia swojej zależności gospodarczej od zasobów naturalnych, Francja jest idealnym partnerem w dywersyfikacji swojej bazy gospodarczej.
Współpraca energetyczna pozostaje na czele tych stosunków, powiedział Tokajew podczas okrągłego stołu inwestycyjnego 5 listopada. W sektorze energetycznym Kazachstanu działa francuski gigant Orano, który działa w Kazachstanie od 1996 roku za pośrednictwem KATCO, spółki joint venture Orano (51%) i państwowej spółki Kazatomprom (49%). KATCO zarządza złożami uranu Muyunkum i Tortkuduk w południowym Kazachstanie.
Kazachstan pozycjonuje się jako wiarygodny i bogaty w zasoby partner energetyczny dla Francji i Unii Europejskiej. Kraj ten wydobywa obecnie 19 z 34 najważniejszych surowców niezbędnych dla gospodarki UE. W ramach wizyty oba kraje podpisały mapę drogową strategicznego partnerstwa w zakresie krytycznych zasobów i materiałów na lata 2024-2026. Plan działania ma na celu zacieśnienie współpracy w zakresie tworzenia zrównoważonych łańcuchów dostaw i uruchamiania projektów w zakresie poszukiwania i wydobycia surowców, produkcji baterii oraz przejścia na zielone standardy.
Dzięki wiodącej pozycji Francji w dziedzinie technologii czystej energii i ogromnemu potencjałowi Kazachstanu w zakresie zasobów odnawialnych, partnerstwo jest naturalnie ukierunkowane na inicjatywy na rzecz zrównoważonej energii. Energetyka jądrowa to także obszar, w którym oba kraje stawiają na odpowiedzialny rozwój. Francuskie interesy w Kazachstanie koncentrują się głównie na surowcach naturalnych, takich jak uran i ropa naftowa. To właśnie z Kazachstanem Francja cieszy się największymi więzami gospodarczymi w regionie, sześcio- lub siedmiokrotnie większymi niż te, które istnieją między Francją a Uzbekistanem, drugim strategicznym partnerem Francji w Azji Centralnej.
Międzynarodowa agenda i szczyt „One Water Summit”
Zdaniem Macrona strategiczne partnerstwo znajduje odzwierciedlenie w głębokiej konwergencji w odniesieniu do głównych wyzwań międzynarodowych.
Kazachstan udziela konstruktywnego wsparcia w rozwiązaniu konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem. Pokój na Kaukazie Południowym jest ważny dla rozwoju Korytarza Środkowego. Rozwój Środkowego Korytarza ilustruje regionalne przywództwo Kazachstanu. Szlak ten nie tylko wzmacnia połączenia Azji Centralnej, ale także pozycjonuje region jako kluczowy komponent eurazjatyckiego handlu, omijając rosyjskie szlaki tranzytowe.
Podczas spotkania Tokajew i Macron dokonali przeglądu przygotowań do grudniowego szczytu One Water Summit. Ogólnie rzecz biorąc, Francja i Kazachstan są zaangażowane w walkę ze zmianami klimatycznymi na tej samej ścieżce, mając wspólny cel, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 r. Kazachstan zobowiązał się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r.