Kazachstan: Jesienią referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew, przemawiając na ceremonii wręczenia nagród pracownikom mediów, powiedział, że jesienią tego roku odbędzie się referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Kazachstanie.

„Doskonale wiecie, że rozwój gospodarczy jest niemożliwy bez stabilnych dostaw energii. W związku z tym poleciłem rozwiązać kwestię budowy elektrowni jądrowej. Obecnie toczy się szeroka dyskusja, wyrażane są różne punkty widzenia. Media również powinny brać aktywny udział w tym procesie” – powiedział Tokajew.

Prezydent uważa, że kraj ma ogromne możliwości rozwoju energetyki jądrowej i ważne jest, aby je właściwie i efektywnie wykorzystać. „Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez ludzi. Referendum odbędzie się jesienią tego roku. Rząd określi dokładną datę” – powiedział.

Tokajew zapowiedział referendum w orędziu do narodu 1 września ubiegłego roku, mówiąc, że datę referendum powinno ustalić Ministerstwo Energetyki. W kolejnych miesiącach odbywały się formalne spotkania z obywatelami w regionach.

W czerwcu br. wiceminister energetyki Sunnat Yessimkhanov poinformował, że Ministerstwo Energetyki planuje zakończyć planowane prace mające na celu poinformowanie ludności o budowie elektrowni jądrowych do jesieni. Według jego słów, w tym celu konieczne jest odbycie spotkań w 10 kolejnych regionach Kazachstanu.