Gruziński parlament odrzuca weto prezydent do ustawy o „zagranicznych agentach”

Parlament Gruzji odrzucił weto prezydent Salome Zurabiszwili w sprawie ustawy „O wpływach zagranicznych”. Za odrzuceniem weta głosowało 84 posłów, a czterech było przeciw.

Tego dnia, podobnie jak poprzednio, tysiące protestujących zebrało się pod budynkiem gruzińskiego parlamentu przeciwko przyjęciu ustawy o „zagranicznych agentach”. Policja zablokowała wszystkie wejścia do parlamentu w obawie, że protestujący wejdą do budynku.

Zgodnie z Konstytucją ustawa zostanie teraz przedstawiona Prezydent Gruzji do podpisu, a jeśli nie zrobi tego w ciągu pięciu dni, dokument w ciągu pięciu dni zostanie podpisany i opublikowany przez spikera parlamentu.

Dzień wcześniej komisja prawna gruzińskiego parlamentu nie poparła stanowiska prezydent kraju Salome Zurabiszwili, który 18 maja zawetowała przyjętą 14 maja przez gruziński parlament ustawę o „zagranicznych agentach”. „Dzisiaj zawetowałam prawo rosyjskie, które jest sprzeczne z naszą konstytucją, europejskimi standardami i stanowi przeszkodę na naszej europejskiej drodze. Tę ustawę trzeba uchylić” – argumentowała Zurabiszwili.

Przyjęciu ustawy towarzyszyły masowe protesty w Tbilisi, podczas których zatrzymano kilkudziesięciu działaczy. Jedną z głównych cech obecnego gruzińskiego protestu jest spontaniczność i brak przywódcy. Nie jest kierowana przez opozycję. Władze szeregu krajów zachodnich oraz międzynarodowe organizacje praw człowieka ostro skrytykowały projekt ustawy.

Departament Stanu USA stwierdził, że działania rządu i partii rządzącej Gruzją są niezgodne z życzeniami jej obywateli. „Rząd Gruzji oświadczył, że chce przystąpić do UE i utrzymywać stosunki z sojuszami transatlantyckimi, takimi jak NATO, ale działania legislacyjne, jakie prowadzi ten rząd, są niezgodne z wyznaczonymi celami” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel.

Projekt ustawy „O przejrzystości wpływów zagranicznych” przewiduje utworzenie rejestru, w którym wskazane zostaną wszystkie osoby prawne i media o charakterze non-profit finansowane w ponad 20 proc. z zagranicy. 7 marca 2023 r. gruziński parlament przyjął projekt ustawy w pierwszym czytaniu, co wywołało masowe protesty. 8 marca akcja została wznowiona, a 9 marca rano ruch Gruzińskie Marzenie i Siła Narodu wycofał tę ustawę z parlamentu.

Mimo to na początku kwietnia 2024 r. Gruzińskie Marzenie ponownie skierowało projekt ustawy do parlamentu. W odróżnieniu od wersji pierwszej, w poprawionym dokumencie zamiast określenia „agent obcych wpływów” zastosowano sformułowanie „organizacja realizująca zagraniczne interesy”.