Rosja wyprzedza Turkmenistan w dostawach gazu rurociągowego do Chin

Pod koniec lutego 2024 r. rosyjski koncern Gazprom stał się największym dostawcą gazu rurociągowego do Chin. Po raz pierwszy od dłuższego czasu Rosjanie pokonali Turkmenistan, donosi agencja Interfax, powołując się na Generalną Administrację Celną Chińskiej Republiki Ludowej.

Jednocześnie agencja podaje, że Federacja Rosyjska od kilku miesięcy jest liderem na chińskim rynku nie tylko w eksporcie gazu rurociągowego, ale także w dostawach skroplonego gazu ziemnego. W pierwszym przypadku Gazprom wyprzedził Turkmenistan, a w drugim Australię.

Według oficjalnych statystyk w lutym rosyjski koncern wyeksportował do Chin 2,5 mld metrów sześciennych „błękitnego paliwa”, a Turkmenistan ok. 2,4 mld m sześc. Podkreśla się, że dostawy z republiki Azji Centralnej zmniejszyły się o 82 mln metrów sześciennych dziennie w porównaniu ze styczniem.

Rosja zwiększyła wolumen dostaw, m.in. dzięki Uzbekistanowi, który w lutym całkowicie wstrzymał eksport gazu do Chin. Decyzja ta jest spowodowana gwałtownym ochłodzeniem w regionie zimą, dlatego Taszkent potrzebował dodatkowych zasobów, aby zapewnić ciepło odbiorcom krajowym.

Łącznie w lutym br. Chiny zakupiły od innych krajów 5,34 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, co jest o 17 proc. wyższe niż ten sam wskaźnik w 2023 r. Ponadto Pekin zwiększył import gazu skroplonego, będąc największym na świecie odbiorcą tego surowca. W lutym wolumen dostaw wzrósł o 24 proc., osiągając 8,64 mld m sześc.