Nowe otwarcie w relacjach Armenii z Ukrainą?

Jaki jest „nowy kontekst” w relacjach armeńsko-ukraińskich? Andrij Jermak, szef administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, mówił o „nowym kontekście” w relacjach między Erywaniem a Kijowem w oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Armenii Armenem Grigorjanem na Malcie.

Niedawno na Malcie odbyło się trzecie forum poświęcone zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie, w którym wzięli udział przedstawiciele 65 państw, w tym po raz pierwszy sekretarz Rady Bezpieczeństwa Armenii Armen Grigorjan.

Wśród przedstawicieli innych państw Jermak spotkał się także z Grigorjanem i, jak zaznaczyła służba prasowa prezydenta Ukrainy, podkreślił znaczenie pierwszego spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem Armenii Nikolem Paszynianem podczas niedawnego wydarzenia w Granadzie, a także wizyty w Kijowie żony premiera Armenii Anny Hakobian, która po raz pierwszy po rosyjskiej agresji na Ukrainę przywiozła pomoc humanitarną dla ukraińskich uczniów.

Szef administracji prezydenta potwierdził zaangażowanie strony ukraińskiej w zacieśnianie współpracy z Armenią, w szczególności w kwestiach integracji europejskiej. Trudno powiedzieć, o jaki nowy kontekst w relacjach armeńsko-ukraińskich chodzi. Erywań stara się wykorzystać Platformę Maltańską, a także poprzednie spotkanie w formacie 3+3 w Teheranie, do rozwiązywania własnych problemów bezpieczeństwa.

Udział w Forum Maltańskim, w platformie składającej się wyłącznie z krajów zachodnich, to kolejny z kroków w celu integracji Armenii z Zachodem. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Armenii spotkał się także na Malcie z asystentem sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich Jamesem O’Brienem oraz asystentem prezydenta Francji Emmanuela Macrona Bertrandem Buchwalterem, a także przedstawicielami Grecji, Mołdawii i Japonii, którzy są doradcami ds. bezpieczeństwa przywódców tych państw.

Rosja nie została zaproszona na Forum Maltańskie, co więcej, Moskwa potępiła to wydarzenie, nazywając je antyrosyjskim. Udział Armenii miał na celu rozwiązanie problemów bezpieczeństwa Armenii. I w tej kwestii, oczywiście współpracując z Rosją, we współczesnym świecie istnieje również potrzeba ścisłej współpracy na platformach zachodnich udział w tym forum wpisuje się w te ramy.

Półtora roku po ataku Rosji na Ukrainę, we wrześniu br., Armenia po raz pierwszy wysłała pomoc humanitarną na Ukrainę. Do Kijowa przywiozła ją żona premiera Armenii. Jeszcze w tym miesiącu premier Armenii Nikol Paszynian odbył krótką rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie.