Bank Światowy zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Gruzji na 2023 r. na 5,9 proc.

Bank Światowy poinformował w ostatnich dniach, że zrewidował wzrost w 2023 r. prognoza dla Gruzji wzrosła do 5,9 proc. Gruzja utrzymała solidną dynamikę wzrostu w drugim kwartale 2023 r., przy wzroście produkcji o 7,5 proc. rok do roku.

„Prognozy wzrostu dla Gruzji zostały zrewidowane w górę do 5,9 proc. w 2023 r., ponieważ konsumpcja i inwestycje pozostają odporne” – podał Bank.

Instytucja dodała, że eksport wzrósł bardzo mocno w regionie, gdy boom reeksportu samochodów utrzymał dwucyfrowy wynik.

,,Kraje Kaukazu Południowego przodują w tempie dezinflacji. Gwałtowne zmniejszenie ceny importu żywności i energii, wspomagane przez silniejszą walutę, był głównym motorem dynamiki inflacji w Gruzji.” – czytamy w raporcie Banku Światowego.

Bank dodał, że perspektywa jest obwarowana „różnymi spadkami ryzyka”, które obejmowały spowolnienie przepływów pieniężnych i przekazów pieniężnych z Rosji, spowolnienie globalnego wzrostu, dalsze restrykcje reeksport i dłuższe od oczekiwań zaostrzenie polityki finansowej.

Bank Światowy ocenił, że w 2022 roku, drugi rok z rzędu Armenia i Gruzja były „najszybciej rozwijającymi się gospodarkami” w Europie i Azji Środkowej.