O czym Biden będzie rozmawiał z przywódcami Azji Centralnej na szczycie C5+1?

Prezydent USA Joe Biden zamierza w przyszłym tygodniu odbyć spotkanie z przywódcami krajów Azji Centralnej. Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, stwierdził to podczas konferencji prasowej.

Według Sullivana w spotkaniu z Joe Bidenem wezmą udział obecni prezydenci Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu – udział przywódców tych państw został już potwierdzony kanałami dyplomatycznymi.

Doradca Joe Bidena dodał, że na spotkaniu omówiony zostanie „szereg kwestii”, od bezpieczeństwa regionalnego po handel i łączność oraz zmianę klimatu. Dokładna data spotkania nie została jednak jeszcze ustalona. 

Nie określono też, czy na spotkaniu będzie mowa o przeciwdziałaniu obchodzeniu przez Rosję zachodnich sankcji przez państwa Azji Centralnej. Wcześniej koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu USA Jim O’Brien wymienił Kazachstan wśród pięciu państw, które pomagają Federacji Rosyjskiej w obchodzeniu ograniczeń nałożonych przez Zachód (uwzględnił także Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gruzję i Armenię).  

Jak wyjaśnia amerykańska telewizja CNN, cytując Sullivana, w przededniu spotkania z przywódcami pięciu państw Azji Środkowej prezydent USA wygłosi przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, gdzie nakreśli kroki mające na celu rozwiązanie „pilnych problemów światowych”.

Wcześniej służby prasowe prezydentów państw Azji Centralnej potwierdzały informację, że liderzy wezmą udział w szczycie Azja Środkowa–USA („5+1”), który zaplanowano na 19 lub 20 września w USA.