Rosja wstrzymuje import produktów mlecznych z Kirgistanu

Rosja zawiesiła import produktów mlecznych z Kirgistanu. Rosyjski organ nadzorujący produkty rolne, Rosselkhoznadzor, powiedział w oświadczeniu z 21 kwietnia, że ​​posunięcie to zostało podjęte po inspekcji kirgiskich produktów mlecznych i gospodarstw mlecznych w zeszłym tygodniu, która ujawniła „nieefektywność” kontroli jakości produktów przez kirgiskie firmy mleczarskie. Nie wymieniono żadnych konkretnych problemów.

Rosja od lat wykorzystuje Rosselchoznadzor jako dosadny instrument polityki zagranicznej przeciwko byłym państwom radzieckim, których działania nie podobają się Moskwie. Rosja zakazała importu żywności i napojów z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w okresach wzmożonych napięć dwustronnych. 

Dzień przed ogłoszeniem zawieszenia prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow spotkał się z szefem państwowej komisji do spraw przejścia na alfabet łaciński i ostro skrytykował go za jego oświadczenie z 19 kwietnia o konieczności przejścia z cyrylicy na alfabet łaciński, co zirytowało Moskwę.

Przejście na alfabet łaciński było częściowo spowodowane względami politycznymi, aby zdystansować narody tureckojęzyczne od lat wpływów rosyjskich i rozwinąć silniejszą tożsamość narodową.

W Kazachstanie proces przechodzenia na alfabet łaciński trwa od 2017 r., kiedy to były prezydent Nursułtan Nazarbajew po raz pierwszy polecił rządowi podjęcie prac nad przejściem alfabetu kazachskiego na wersję łacińską do 2025 r.

W Uzbekistanie od 1993 r. równolegle używano dwóch alfabetów, opartego na łacinie i cyrylicy, ale od 1 stycznia 2023 r. oficjalne używa się tylko wariantu łacińskiego. Inny kraj Azji Środkowej – Turkmenistan – całkowicie przeszedł z cyrylicy na łacinę w 1993 r., a Azerbejdżan w 1991 roku.