Walki na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu a proces tranzytu władzy w Tadżykistanie

Walki na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu wynikają w dużej mierze z wewnętrznych sprzeczności politycznych między sąsiadami. Prezydent  Emomali Rahmon stara się uprościć proces przekazywania władzy swojemu najstarszemu synowi.

Tadżykistan, który przeżył wojnę domową, utrzymanie stabilności w kraju widzi we wzmocnieniu scentralizowanego rządu. 

W republice działają dwie duże grupy polityczne: zwolennicy burmistrza Duszanbe – przewodniczącego izby wyższej parlamentu Tadżykistanu Rustama Emomaliego (najstarszego syna obecnego prezydenta Tadżykistanu), a także zwolennicy szefa administracji prezydenta Republiki Tadżykistanu Ozody Rahmon (najstarsza córka prezydenta Republiki Tadżykistanu).

Ozoda jest postrzegana jako potencjalny pretendent do władzy, ale jest mało prawdopodobna, aby ubiegał się o urząd, ponieważ jest wątpliwe, aby kobieta zajmowała najwyższy urząd w kraju takim jak Tadżykistan.

Jest jednak inna grupa, która nie wspiera żadnego z dzieci Emomali Rahmona. W Tadżykistanie jest dziś postać polityczna spośród byłych wysokich urzędników, która ma znaczący elektorat wśród ludności regionu Khatlon. To były burmistrz miasta Duszanbe i były spiker wyższej izby parlamentu Tadżykistanu Mahmadsaid Ubaydullojew.

Jest groźny dla obecnego prezydenta Republiki Tatarstanu i jego planów przekazania władzy swoim dzieciom, gdyż nadal cieszy się wysokim autorytetem i szacunkiem wśród posłów i polityków, mimo że obecnie nie sprawuje żadnego urzędu publicznego. Jego wszyscy współpracownicy i bliscy przyjaciele, którzy zajmowali wysokie stanowiska w rządzie, ministerstwach i departamentach, zostali usunięci ze swoich stanowisk.

Przygotowania do tranzytu władzy w Tadżykistanie już trwają. Podczas gdy Rustam Emomali tworzy zdolną drużynę we władzach centralnych i regionalnych, jego ojciec przeprowadza porządki wobec potencjalnych konkurentów syna w regionach. Dlatego w maju br. tadżyckie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację antyterrorystyczną w Górnym Badachszanie. 

Zaostrzenie konfliktu na granicy z Kirgistanem wpisuje się w scenariusz przygotowania sprzyjającego gruntu dla przekazania władzy przez Emomali Rahmona Rustamowi Emomali. W każdym razie będzie w stanie rozwiązać problem umocnienia pozycji grupy politycznej, która wspiera jego syna.