Kazachstan zawiesza eksport broni

Decyzja została natychmiast sformułowana w prasie jako związana z wojną na Ukrainie, ale niewiele wiemy o eksporcie broni z Kazachstanu. Kancelaria premiera Kazachstanu poinformowała w krótkim komunikacie prasowym , że kraj zawiesi na rok eksport wszelkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Kazachstan nie wyjaśnił motywacji zawieszenia, choć wielu obserwatorów od razu zwróciło się w stronę rosyjskiej wojny na Ukrainie jako czynnika.  Decyzja zapadła po posiedzeniu komisji przemysłu obronnego, na którym Ministerstwo Przemysłu i Rozwoju Infrastruktury złożyło propozycję zawieszenia.

Nur-Sułtan nie jest znaczącym eksporterem broni. Podczas gdy renomowane bazy danych dotyczące międzynarodowych transferów broni zawierały dane dotyczące importu do Kazachstanu w ciągu ostatniej dekady wszystkiego, od używanych samolotów transportowych z Ukrainy, lekkich śmigłowców z Niemiec i pojazdów opancerzonych z Izraela, baza danych nie miała nic do zaoferowania w kwestii eksportu broni z Kazachstanu. Większość broni importowanej do Kazachstanu w ciągu ostatniej dekady pochodziła oczywiście z Rosji.

Mało danych do wysnucia ostatecznych wniosków

Kazachstan w coraz większym stopniu zabiegał o wspólne wysiłki w krajowej produkcji sprzętu wojskowego. Na początku tego roku państwowa spółka Kazachstan Engineering i Turkish Aerospace Industries (TUSAS) podpisały memorandum o wspólnej produkcji bezzałogowego statku powietrznego ANKA firmy TUSAS w Kazachstanie.

Przemysł obronny Kazachstanu produkuje szeroką gamę sprzętu wojskowego, od pojazdów opancerzonych po broń, granaty i sprzęt ochronny na użytek krajowy. Tego lata Kazachstan ogłosił, że zwiększy swój budżet obronny o 441 miliardów tenge (918 milionów dolarów). Budżet obronny Kazachstanu na ubiegły rok wyniósł 1,7 miliarda dolarów, co czyni ten wzrost sporym skokiem do przodu.

Podobnie jak w przypadku ostatnich informacji o zawieszeniu eksportu broni, wzrost budżetu obronnego Kazachstanu został przefiltrowany przez pryzmat stosunków Ukrainy i Kazachstanu z Rosją w świetle niechęci Nur-Sułtana do głoszenia pełnego poparcia dla działań militarnych Moskwy. 

Niektórzy odczytali zawieszenie eksportu broni jako kolejne uderzenie w Rosję, ale nie jest jasne, czy tak właśnie jest. Może być odwrotnie. Prasa rosyjska opublikowała publikacje, w których twierdzi się, że Kazachstan eksportował broń i amunicję na Ukrainę za pośrednictwem pełnomocników, na zamówienie z Wielkiej Brytanii. Bez bardziej konkretnych informacji, sposób postrzegania decyzji zależy wyłącznie od zastosowanej ramy i plotek, w które się wierzy.

Być może przeoczony w analizach na temat tej decyzji jest kontekst sytuacji wewnętrznej Kazachstanu — gwałtowne protesty w styczniu spowodowały konieczność zażegnania kryzysu i spłoszyły administrację Tokajewa, by poprosiła o rozmieszczenie wojsk OUBZ. To może być wystarczającą motywacja zarówno do zwiększenia budżetu obronnego, jak i do wstrzymania eksportu, aby najpierw zaspokoić potrzeby krajowe. Ostatecznie niewiele wiemy o decyzji Kazachstanu o zawieszeniu eksportu wojskowego na rok i jakie są jej praktyczne implikacje.