Prezydent Kazachstanu Tokajew z pierwszą wizytą w Turcji

Prezydent Kazachstanu Kasym-Jomart Tokjaew podkreślił w Ankarze na rozmowach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że nowy szlak transportowy łączący Chiny z rynkami europejskimi z pominięciem Rosji jest ważny dla obu państw.

Tokajew powiedział 11 maja, że jego wizyta w Turcji otworzyła możliwości ,,dalszego wzmacniania współpracy w dziedzinie politycznej, handlowej, gospodarczej, inwestycyjnej, kulturalnej, wojskowej”. Najważniejszą rzeczą dla obu państw ,,jest wykorzystanie potencjału Transkaspijskiego Międzynarodowego Szlaku Transportowego (TITR)”.

TITR, znany jako Środkowy Korytarz, jest międzynarodowym przedsięwzięciem łączącym chińskie sieci kolejowego transportu towarowego z Unią Europejską, z pominięciem Rosji. Rozpoczęty w 2017 r. projekt łączy terminale promowe Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego z systemami kolejowymi w Chinach, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Gruzji, Turcji, na Ukrainie i w Polsce.

W zeszłym miesiącu, w związku z trwającą inwazją Moskwy na Ukrainę, Chiny otworzyły kolejną trasę kolejową do Europy przez Kazachstan, również z pominięciem Rosji. Podczas rozmów liderów Turcji i Kazachstanu poruszono również kwestię sytuacji na Ukrainie. ,,Nasze przemyślenia na temat pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie na podstawie suwerenności i integralności terytorialnej są zbieżne” – powiedział Erdogan.

Kazachstan bliski sojusznik Rosji, oficjalnie nie potępił agresji Moskwy na Kijów, ale powiedział, że szanuje integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Również najwyżsi urzędnicy państwa Azji Centralnej powiedzieli, że ich kraj nie pomoże Rosji w uniknięciu sankcji nałożonych na nią w związku z wojną na Ukrainie.

Obaj prezydenci podpisali wspólne oświadczenie w sprawie „rozszerzenia strategicznego partnerstwa” między dwoma narodami tureckimi i 14 innych umów dwustronnych. Kazachskie Ministerstwo Obrony poinformowało 11 maja, że wśród nich jest podpisana umowa o współpracy wojskowej. Erdogan powiedział, że Kazachstan jest ,,historyczną ziemią wszystkich Turków, podczas gdy Turcja jest drugim domem dla obywateli Kazachstanu”.

Turcja była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Kazachstanu po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku i pierwszym krajem, który otworzył ambasadę w Kazachstanie w 1992 roku. Była to pierwsza wizyta Tokajewa w Turcji od czasu wyboru go na prezydenta przez jego poprzednika, Nursułtana Nazarbajewa, po jego rezygnacji w marcu 2019 r.