Kompleks rolno-przemysłowy Rosji nadal potrzebuje migrantów do pracy sezonowej. Zapotrzebowanie rosyjskiego kompleksu rolno-przemysłowego na pracę sezonową, którą reprezentują głównie migranci z sąsiednich krajów, utrzymuje się na wysokim poziomie.

Według związków branżowych w kompleksie rolno-przemysłowym nie zabraknie kadr, koszty ich przyciągnięcia mogą wzrosnąć.

Z brakiem zasobów siły roboczej reprezentowanej przez pracowników zagranicznych, rosyjscy rolnicy 2 lata temu stanęli w obliczu pandemii. Następnie, w szczytowym momencie zachorowań na COVID-19, nałożono ograniczenia na wjazd do Federacji Rosyjskiej. W większości dotknęły pracowników sezonowych z republik centralno-azjatyckich, na których tradycyjnie opiera się popyt w szczycie żniw.
Problem został rozwiązany dzięki pracy sztabu operacyjnego Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej i współdziałaniu z Ministerstwem Pracy Federacji Rosyjskiej.

„Podjęto działania, aby przyciągnąć do przemysłu pracowników z zagranicy. Umożliwiło to wykonywanie sezonowych prac polowych w normalnym trybie i utrzymanie tempa produkcji.” – przypominało Ministerstwo Rolnictwa.

W 2021 r. zmieniono ramy regulacyjne, aby pomóc uregulować wjazd migrantów. „Obecnie ograniczenia wjazdu przez lotnicze punkty kontrolne nie dotyczą obywateli Tadżykistanu, Uzbekistanu, Chin, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii i wielu innych krajów.” – poinformowało ministerstwo.

Ministerstwo Rolnictwa Rosji wysłało do Uzbekistanu prośbę o przyciągnięcie obywateli kraju do pracy w przedsiębiorstwach rolnych. Władze republiki są gotowe do rozpatrzenia wniosków – powiedział przedstawiciel agencji ds. zewnętrznej migracji zarobkowej przy Ministerstwie Zatrudnienia i Stosunków Pracy Uzbekistanu.

Import pracowników

Decyzja w sprawie migrantów z Tadżykistanu i Uzbekistanu implikuje pewną procedurę organizacji wjazdu zgodnie z umowami między producentami a specjalnymi agencjami.  Import każdego pracownika do pracodawcy będzie kosztował około 50 tysięcy rubli.

Takie rozwiązanie jest bardziej odpowiednie dla firm budowlanych lub przetwórczych, ponieważ pracownicy są tam potrzebni dłużej niż rok. O ile w branży owocowej zapotrzebowanie na siłę roboczą zależy od pory roku, która nie trwa długo, o tyle płacenie tak dużych sum za przyciągnięcie migrantów jest nieopłacalne.

W związku z tym producenci muszą rozwiązywać problemy kadrowe kosztem migrantów, którzy przyjeżdżają na własną rękę, a to wiąże się z dużymi wydatkami na pensje pracowników sezonowych.

Potrzeba personelu

Według Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej zapotrzebowanie na migrantów zarobkowych w 2022 r. wzrosło do 43,6 tys. osób. Rok temu było to około 41,1 tys. osób.

Zapotrzebowanie na takich pracowników utrzymuje się w granicach 40 tys. osób rocznie, czyli nie mniej niż w 2021 r. Wszystko zależy od pogody. Generalnie zapotrzebowanie regionów nie zmienia się zbytnio z roku na rok.

Nie ma nowych środków ograniczających wjazd pracowników do Federacji Rosyjskiej spowodowanych walką z koronawirusem. Ponadto niektóre przedsiębiorstwa tworzą zespoły rezerwowe w związku z pandemią, zastępując istniejące zespoły w przypadku ich nagłej kwarantanny.